Всяка година много жени по света загиват от ръката на любимия, без когото казват, че не могат да дишат.
Още повече жени умират не физически, а духовно, бавно и мъчително губят себе си, но не намират сили да се избавят от болезнената си привързаност (или страх) към мъжа, който издевателства над тях.
Психолозите обясняват, че потребността да сме обичани е заложена в нас по рождение. Този еволюционен механизъм е необходим за оцеляването ни – ако мама и татко престанат да обичат децата си, човечеството е обречено на гибел. Та нали тогава никой няма да жертва своето удобство, здраве и независимост заради отглеждането на новородения живот. Оказва се, че родителската обич има връзка с бъдещите интимни отношения на детето. Именно мама и татко са първите ни учители в любовта. После копираме семейния модел, волно или неволно, и го пренасяме в нашите любовни връзки.
Затова първото, на което трябва да обърнете внимание при новата си тръпка, е как се отнасят един към друг родителите на избраника ви, както и какви фамилни традиции спазват.
От разстояние се вижда по-добре
Струва си да се разделите, дори за кратко, за да анализирате отстрани отношенията си. Достатъчно е да заминете за две седмици без партньора си, за да прецените какви са истинските ви чувства (ако е постоянно до вас, той може да ви манипулира и да влияе на емоциите ви, да не ви дава възможност да мислите трезво). Най-често асоциалните личности като алкохолици, наркомани, тирани, мързеливци и ревнивци са виртуозни манипулатори, които живеят на гърба на „спасителите“ си.
Най-важният въпрос е боите ли се от мъжа си
При нормални отношения жената, разбира се, се съобразява с мнението на любимия си, но без да изпитва страх и ужас, още по-малко да се бои от побой или морални издевателства. Можете ли да отстоявате гледната си точка без притеснения? Може ли да не се подчините на волята му? Спорите ли с мъжа си? Възможно ли е да си съберете багажа и да го напуснете, ако така прецените? В случай че дори само един от тези варианти ви кара да потръпвате и ви облива студена пот от представата какво може да ви се случи, няма нужда да четете нататък – потърсете веднага помощ (обърнете се към кризисен център за жени, жертви на домашно насилие, близки роднини или приятели). За да решите окончателно проблема, е необходимо да се консултирате със специалисти – психолог, адвокат, представител на полицията.
„Не мога без него!“ – първият признак на болезнена привързаност
Прясно влюбените хора наистина изпитват нужда да не се „отлепват“ един от друг, но ключовият момент тук е да не прекъсват общуването си с останалите приятели. И още повече – да не изолират половинката си от тях (както и от нейната компания), да се включат взаимно в кръга си, но и да позволяват самостоятелно общуване. Психически зрелият човек не следи всяка крачка на обекта на страстта си.
Любов и омраза – ръка за ръка
Болезнената обич лесно се превръща в ненавист. Ако приемате възлюбения си само като източник на нова доза наслада и възхищение, рано или късно тази ситуация ще престане да му харесва. Постоянното ви обгрижване, прекомерното внимание, несекващият поток от нежности и любовни „чуруликания“ ще го отблъснат в един момент. Мъжът не се чувства добре в ролята на дилър на емоционални „наркомани“, според обясненията на психолозите. И ще започне да ви отбягва, ще се стигне до обяснения от рода „не съм ли ти нужна вече“ и „мразиш ли ме“. Вероятността да ви намрази наистина е голяма. На този етап обектът на любовта ви може да се превърне в жесток тиранин, или пък самата вие да станете за него истински демон, който го преследва със страстните си чувства.
Скоро идва и последният стадий на болезнената обич – пълна загуба на самоуважение и заличаване на собственото аз.
Add comment