Парите никога не стигат за спестяване, когато бюджетът е натясно
Няма човек, който би се отказал от пари, от повече пари или дори от малко пари, когато е в нужда. Стига да има откъде да вземе. Да се заделя в днешно време не е лесна работа, кой каквото ще да казва. Наясно сте обаче, че без спестявания е още по-трудно. Не протакайте. Вземете решение и го направете, започнете да спестявате сега. Не утре, не на заплата, не след празниците.
Не е нужно да стартирате с голяма сума, от която ще ви заболи и вероятно ще ви обезкуражи. Ограниченият бюджет и без това е изнервен до предела и е нормално да се съпротивлява. Не се поддавайте. Спестяването е повече от слагане на пари далече от очите и ръцете. То е далечна перспектива. И изисква усилие и трениране на волята с малки крачки.
Дали да платите на зъболекаря или да си купите обувки? Труден избор, имате възможност само за едното. Рестото обаче приберете в касичка, и без това за другото не стига. Направете го и с дребните, които ще ви върнат в бакалията, и със стотинките, които намирате случайно по джобовете на дрехите. След месец може да се изненадате какво се е събрало без особено да забележите. Може би вече има за обувки.
Пазарлъкът не е дребнавост. Не и когато двата края на бюджета са на две съседни планети. Той може да ви спести пари в определени случаи, стига да успеете да счупите езика си на две и да поискате отстъпка. Разликата в цената не бързайте да харчите веднага. Добавете я към фонда за обувки.
Никой не е казал, че заделянето на пари няма да ви се услади. Щом сте успели за месец да спестите за обувки, може да спестите и за нов шкаф, в който да ги приберете, след два. Не е ясно дали въобще ще имате желание за харчене в последствие, пише „За жената“. А това е добра новина за спестовните ви навици.
Add comment