Младото растение, което се подава от земята, подобно на цветна пъпка, е тачена от китайците храна и днес.
Семената му също се ядат, но реално бамбукът цъфти и дава семена изключително рядко – на 30, 50 дори 100-годишна възраст, и след цъфтежа умира, защото изразходва за цъфтенето и последните си енергийни запаси. И сега си представете, че имате в наличност само бамбук: можете ли да оцелеете? Ще ви липсва ли нещо? Оказва се, че не! Още преди хилядолетия азиатските народи са правели от него съдове и прибори за храна (прочетете началото тук).
А постепенно бамбукът се е превърнал в суровина за кошове, мебели, фенери, ветрила, оръжия (стрели и лъкове), четки за калиграфия и рисуване, контейнери за течности, механизми за чадъри. На бамбукови пръчици се появили и първите книги в Китай – пишело се директно на тях, като пръчиците се прикрепяли една към друга и после се свивали на свитъци. Впоследствие бамбукът станал и първата суровина за производство на хартия. В Южна Америка от него изработвали духови музикални инструменти за специални ритуали и го наричали дървото на живота… Подноси, вази, щори, играчки, в по-ново време – дори лаптопи, а от 15-ина години – платове!
И да не пропускаме – бамбукът е изключително стабилен строителен материал, от който са изработвали водопроводи, а къщите от бамбук определено са пo-стабилни от бетоновите, особено при земетресение, тъй като бамбукът е изключително здрав и гъвкав.
Сега ще кажете: добре, ами придвижването? И тук това удивително растение не отстъпва: едва ли някой помни кога е направен първият бамбуков сал – толкова отдавна е било…
В по-ново време, от края на XIX в., вече се изработват и велосипеди от бамбук. Да не пропуснем и по какво се движат бамбуковите превозни средства: саловете – по вода, разбира се, но за леките превозни средства над реките се издигат мостове с бамбукови носещи конструкции, като и до днес съществува такъв мост над река Мин в югозападен Китай, строен в далечния ІІІ в.пр.н.е. Впечатляващо, нали?
Младият бамбук е не само вкусен, но и изключително хранителен: съдържа захар, мазнини, белтъчини, витамини. Листата на растението понижават температурата, корените действат укрепващо на организма, някои видове бамбук отделят масло, което действа отхрачващо. А използването на посуди от бамбук е не само практично, но и полезно, защото той действа антисептично. В някои култури е обявен за свещено дърво именно защото се използвал като антидот за отрови. От бамбук се изработвали и едни от първите игли за хирургически операции. А платът от бамбук е една от най-изчистените тъкани – не предизвиква алергии, пази от слънчевите лъчи, не запарва, пък е и доста нежен на допир.
Add comment