Млада двойка с едно дете купува малка къща, удобно разположена близо да работните места и на двамата.
На приземния етаж има просторна дневна, която гледа към градината в задния двор. Тя може да бъде използвана и за трапезария. Има две спални, една за родителите и една по-малка за детето. Вдясно от входната врата е банята, в дъното близо до остъклената врата към градината има малка кухня. Стълбите към горния етаж са вляво от входната врата.
Скоро след като семейството се нанася в къщата, жената получава важно повишение в работата си, за което отдавна се е борила. След една година тя е ощастливена от новината, че е бременна с второто си дете. От финансова гледна точка годината също е била добра. Но семейството се разраства и съпрузите решават, че се нуждаят от по-голям дом и обявяват къщата за продан.
Къщата е привлекателна и скоро е закупена от друга двойка, също с едно дете. Но те имат съвършено различни идеи относно аранжировката на дома си. Сменят цялото вътрешно обзавеждане, като използват случая да си купят нови мебели. За нещастие, година и половина след като се нанасят в къщата съпругът се наранява зле по време на работа и е уволнен. Парите стават постоянен повод за разпри в дома. И за да бъде всичко още по-неприятно, започват проблеми с къщата – първо повреди в електрическата мрежа, след това във водопроводната инсталация. Всички тези неприятности следват една след друга, но между тях като че няма никаква връзка.
Ако втората двойка се бе посъветвала със специалист по фън шуй, той щеше да бъде твърде заинтригуван от различните съдби на двете семейства. Вероятно щеше да заключи, че енергията, която първоначално се е концентрирала в къщата е била позитивна, но че с времето енергетичната конфигурация се е променила. Или може би щеше да реши, че енергията е останала същата, но че втората двойка не е живяла в хармония с нея. Ако той разгледаше дома, щеше да бъде твърде впечатлен от начина, по който втората двойка го е пренаредила и как е разположила новите мебели.
Как двете семейства са използвали пространството?
В очите на специалиста по фън шуй всяка от промените, направени от втората двойка, създава проблеми. Първата двойка имала голяма библиотека от пода до тавана, оформяща декоративна преграда между хола и входа. Канапето било поставено до стената, срещу телевизора. Втората двойка обичала да гледа право към градината и сложила новото си канапе и столовете в средата на откритото пространство, с гръб към предната врата. Това означава, че най-използваното място за отдих било изложено на пряк поток от входната врата към градината, като по този начин хората били изцяло под негово влияние, без да имат защита откъм гърба си.
Втората двойка харесвала откритото пространство и държала вратата на кухнята постоянно отворена и оставяла вратата на банята открехната винаги, когато не била използвана. Това означава, че основното пространство от дома непрестанно било изложено на миризми и енергии, от които преди това било предпазено, тъй като първото семейство държало тези врати затворени.
Има и още две различия. Втората двойка поставила леглата и в двете спални срещу вратата, така че и двамата родители, и детето им, да имат лесен визуален достъп до хола. Това също излагало леглата на директния приток на енергия, който нахлува в стаите през главната врата, особено в стаята на детето, където течението минава право през прозореца над леглото му. В спалните, аранжирани от втората двойка, огледалото на тоалетката и това на стената в детската стая били обърнати към леглата, докато в първия случай те не гледали към леглата.
Всички тези различия влияели на хармонията в дома, на живота на обитателите, и на енергийните сили около къщата. Ако специалист по фън шуй се бе срещнал с второто семейство в дома им, той щеше да забележи, че новите им мебели са метални, а стените боядисани в светлосиво. Това е твърде студено вътрешно обкръжение. Щастливото семейство, което първо е обитавало къщата, използвало тъмночервена тапицерия за мебелите в хола, а стените били в меко розово.
Add comment