Честит имен ден и на всички именници: Димитър, Димитрина, Митко, Митьо, Димo, Димчо, Димка, Димaнa и други производни!
На 26 октомври Българската православна църква почита паметта на Св. Великомъченик Димитрий Мироточец – в разговорната реч празникът се нарича Димитровден. Народният култ към Св. Димитър го представя като по-голям брат-близнак на Св. Георги. Широко разпространена е поговорката „Св. Георги лято носи, а Св. Димитър – зима“. Като предвестник на зимата и студа светецът се свързва със света на мъртвите. Затова около празника е една от най-големите задушници – Архангелска, която тази година е на 1 ноември.
В народния календар празникът на Св. Димитър бележи поврата в годишното време и началото на зимата. Според поверията в полунощ срещу празника на Св. Димитър небето се отваря, след което се очаква и първият сняг. Светецът се смята за покровител на зимата, студа и снега. От там и поговорката „Дойде ли Димитровден идва и снегът“. Тази година първият сняг дойде точно в деня преди Димитровден – почти уцелихме народното поверие и дано да е добра зимата за нашия изстрадал народ!
Димитровден е приет също като ден на строителя. Празнуват всички архитекти, проектанти, строителни инженери и всички ангажирани в сферата на строителството. Професионален празник и на ковачите, техниците, инженерите и металурзите. Честит празник на всички!
На празничната трапеза се приготвя курбан или гювеч от овнешко, яхния с пиле – с петел, ако именникът е мъж и с кокошка, ако е жена. Сервират се и зеленчуци. Също на масата се слага варена царевица, пестил, пита с ябълки или печени ябълки, рачел, тиква.
Add comment