Ако проблемите със съня продължават дълго време, обърнете се за помощ към лекар. Вероятно ще се наложат известни промени в настоящото ви лечение или ще ви бъде назначено друго – за стрес или депресия.
Близо половината пациенти, които посещават лекар заради проблеми със съня, се връщат вкъщи с рецепта за сънотворни медикаменти. Но дори лекарствата с рецепта влияят само на симптомите, а не на причината и много от тях водят до сънливост на следващия ден, а оплаквания се връщат при прекратяване на приема.
Най-често предписваните лекарства за безсъние са бензодиазепините – хипнотични средства, които потискат възбудимостта на нервните клетки (невроните). Най-разпространените са диазепам, лоразепам и оксазепам. След няколко седмици употреба обаче може да се стигне до привикване към някои от тези лекарства, което налага увеличаване на дозата, за да се постигне същият ефект.
Бензодиазепините могат опасно да си взаимодействат с алкохол, а когато се приемат с лекарството за язва циметидин (тагамет), могат да предизвикат странични ефекти. Бензодиазепините с бавно освобождаване като диазепам, флуразепам и хлордиазепоксид могат да останат в организма на по-възрастните хора с дни и по възможност трябва да бъдат избягвани.
Към тези медикаменти може да се развие зависимост, а при спирането им е възможно да имате нужда от помощ, за да преодолеете симптомите, подобни на абстиненция. Колкото по-дълго ги приемате, толкова по-силно изявени ще бъдат тези оплаквания.
За предпочитане е да не използвате подобни медикаменти ежедневно или за по-дълго от четири седмици. Оптималният вариант е да приемате по една таблетка на всеки два или три дни, за да прекъснете веригата на безсънните нощи и да избегнете развитието на зависимост. Преустановяването на приема става без проблеми, при положение че той не е продължавал повече от четири седмици.
За разлика от горепосочените лекарства, новооткритият медикамент залеплон не е от групата на бензодиазепините и не причинява сънливост на следващия ден, при положение че го приемете поне четири часа преди времето, когато трябва да се събудите.
Според някои източници лекарството може да се приема без никакви рискове в продължение на една година. Освен това липсват симптоми на абстиненция след преустановяването на приема. Обсъдете тези предимства с лекаря си.
Антидепресантите също често се изписват при безсъние, предизвикано от депресия. При тях рискът от развитие на зависимост е по-малък в сравнение с класическите сънотворни медикаменти.
Специалистите съветват:
Ако ви мъчи безсъние и страдате от болки във врата и раменете, сменете възглавницата си. Биомагнитната възглавница BIOMAGNETIC POWER, е идеално решение на проблемите със съня. Тя е антиалергична и анатомична, за удобство на главата и гръбнака.
Add comment