Калмари
Според китайските диетолози блюдата от тях не отстъпват на множество медикаменти, понеже се справят успешно с една тежка и много отговорна задача: нормализират работата на стомашно-чревния тракт като цяло и на всеки негов орган в частност. Работата е там, че в месото на молюските има големи количества екстрактивни вещества, които вземат под контрол отделянето на стомашен сок и процеса на храносмилане. Освен това с помощта на редовната консумация на калмари ние попълваме запасите си от холинестераза в кръвта (дефицитът на въпросния фермент свидетелства за заболявания на черния дроб). Същите тези китайски лечители, за които стана дума, ни уверяват, че ако често и по малко ядем калмари, можем да предотвратим образуването на камъни в жлъчния си мехур. Калмарите, които виждаме в магазините, тежат 90 – 500 г, но в океанските дълбини се срещат техни гигантски сродници, дълги до 18 м и тежки няколко тона. И още: калмарите могат да се гордеят със своя аристократичен произход – в кръвта им вместо хемоглобин има хемоцианин, затова е синкава на цвят. И я изтласква не едно, а цели три сърца.
Стриди
Тези на пръв поглед най-обикновени молюски се славят с високото си съдържание на цинк – в 100 г има 165 процента от нашата дневна норма. Освен че се грижи за доброто състояние на имунната система, цинкът ни позволява да забравим за акнето, херпеса и пърхота. Благодарение на него косата, ресниците и ноктите ни стават гладки, блестящи и здрави. Щом не обичате сурови стриди, можете да ги запечете в разтворените им черупки за 2 – 3 минути и да ги посипете с настърган пармезан.
Миди.
Те са истински еликсир на младостта. Ако ги консумирате по време на почивката си край морето, ще се сдобиете с великолепен тен, еластична кожа и разкошна, гъста коса, А ако не забравяте за тях и през студените дни на годината, красотата ви ще се запази още дълго, дълго време. Нещо, което се дължи на намиращия се в мидите дует от витамини А и Е, известни като най-мощните естествени антиоксиданти.
Внимание! За да усвои организмът ви напълно тези витамини на красотата, мидите трябва да се приготвят с растително масло, най-добре със зехтин.
Вместо пилешка супа, която от векове се смята за чудесно средство за възстановяване на силите, народите, живеещи на брега на океана, варят на болните кондензиран бульон от миди. Лошото е, че понякога подобно лекарство може да предизвика алергична реакция.
Раци и скариди.
Техният протеин е особено богат на таурин – аминокиселина, която храни активно мускулите и кръвоносните съдове, запазва тяхната еластичност и ги поддържа постоянно във форма. Освен това фармацевтите използват таурин за приготвяне на капки за очи, подобряващи състоянието на очните мускули, ретината и роговицата. Но салатата от раци и скариди все пак е по-приятна на вкус от лекарствата. Тауринът, получен от морски дарове, влиза в състава на енергийни напитки от сорта на „Ред Бул“, „Бърн“ и др.
Рапани.
По вкус те напомнят гъбите, но по набор на полезни вещества и по своето въздействие върху организма ги превъзхождат няколко пъти. Черноморските молюски съдържат много флуор и калций, съставящи и укрепващи компоненти на зъбния емайл и костите. Освен профилактика на кариеса и остеопорозата, рапаните са и залог за здрава коса и нокти.
Add comment