Според най-новите изследвания, проведени в 12 страни по света, жените се страхуват най-много от две неща: да не останат сами и да не погрознеят. Следват страховете от насекоми, болести и фобията, че ще умреш в катастрофа. Демоните, които те хващат за гърлото не са малко, но дали не трябва да ги заключиш в някоя кутия?
Три са факторите, които засилват страховете: медиите, за които добрите новини са лошите новини; всякакви организации, които искат да печелят на гърба на тревогите ти и те надъхват да се предпазваш от потенциални заплахи, и, разбира се, собственото ти съзнание, което понякога работи повече ирационално, отколкото логически и така преувеличава нещата. Страховете се появяват още в най-невръстните ни години и случките от онова време могат да провокират тревоги в по-късна възраст, обясняват експертите. „Да се боиш за себе си и за бъдещето си е най-нормалното нещо на света, но страховете ни се задълбочават с натрупването на житейския опит, и то предимно на негативния“, обяснява психотерапевтът д-р Ирина Лазарова от Център за психично здраве „Адаптация“. В основата на всички притеснения, дори на тревожните им варианти, наричани популярно фобии, стои липсата на емоционална подкрепа от най- близките. И накрая кръгът се затваря, като добавиш самосбъдващото се пророчество – случва ти се точно това, от което най-много се боиш. А то може да е страхът, че…
… не си достатъчно привлекателна
Напоследък се наложи представата, че перфектният външен вид ти гарантира успех в живота. Много жени решават, че успехът, без значение от същността му—добра кариера или богат мъж ще дойде, ако първо са безупречно красиви. Те са склонни да пръскат луди пари за разкрасителни средства и процедури и как иначе, след като дори от чешмата ти вкъщи има опасност да потекат перфектно изглеждащи звезди с пухкави устни и прекрасно изваяни силиконови гърди?! „Голям проблем е, когато жените се притесняват дали външният им вид не е твърде скромен за изискванията на другите“, обяснява д-р Лазарова. Според нея, нагласата, че ако изглеждаш добре, другото няма голямо значение, е типично българска или по-точно – балканска ценност. Приема се, че си качествен и успешен, ако те дават по телевизията, ако участваш в някакви шоута, ако са те чували много хора, което е свързано с външния вид. Неслучайно в днешно време стана модерно мама и татко да ти подарят нов бюст за абитуриентския бал, а ако не можеш да си го позволиш или не искаш да си слагаш силикон, като нищо ще те помислят за задръстена. „В България вече има тенденция жените около 30 годишна възраст да си слагат ботокс и хиалурон. Имам клиентки, които са го направили в доста млада възраст за коригиране на по-тънки устни или на размера на гърдите“, твърди Севда Шенкова, клиничен психолог и психотерапевт от Института за екология на мисленето.
Мечка страх, мен не страх
Много е трудно да се пребориш с този страх, гласи краткият отговор на специалистите. Днес концепцията за успяла и качествена жена значи да изглеждаш перфектно, да печелиш много пари и да си много харесвана от мъжете. Но идеалната визия далеч не ти гарантира много обожатели, защото успешната или супер красивата жена на практика плаши мъжете и те се страхуват, че тя никога няма да е напълно тяхна, твърдят експертите. Искра направила пластична операция на носа си, когато била на 25 г., защото от малка го смятала за прекалено дълъг. Когато започнала сама да се издържа, първото нещо, което направила с парите си, било тази операция. Но днес, няколко години по-късно, признава, че по- изящният нос не я е направил по-щастлива в любовта и като цяло не е променил нещо в живота й.
Дори повечето й познати тогава не забелязали разликата.
… ще надебелееш
Притеснението, че дънките няма да ти стават вече, те кара да гладуваш, да гълташ хапчета за отслабване и да носиш стягащо бельо. Много момичета се притесняват също, че евентуална бременност ще повреди фигурата им и няма успеят да се върнат към предишните си мерки все пак, в сравнение с Виктория Бекъм, всички раждали изглеждат като надути с помпа за гуми. „Страхът, че ще си дебела е доста модерна болест като бумът й започна още преди 7-8 години – обяснява Севда Шенкова. – Оттук произтичат анорексията и булимията, които трудно се лекуват. Засягат предимно момичетата на 15-16 години и може да продължат поне до 27-28 години.“
Мечка страх, мен не страх
Ако се опасяваш, че гаджето ти ще те зареже, ако качиш пет килограма, явно не си с правилния човек. И това е само началото на проблемите ти с него. Една позната беше останала кожа и кости, защото приятелят й държеше да има до себе си пръчковидна засукана мацка. Дългите опити да отговори на всичките му изисквания за външния вид така и не се увенчаха с успех, от което тя само спечели, като се отърва от него.
Най-добре заложи на начин на живот, който те кара да се чувстваш добре и помни, че важното е да имаш мярка. Пък и има много успели млади жени като Адел, които буквално си тежат на мястото! Въпреки че и Адел се чувства неудобно от килограмите си…
… ще се разболееш.
Според проучванията, най-голям процент от жените – 22%, се боят да не се разболеят от рак като най-много се страхуваме от рака на гърдата, а на второ място се нарежда ракът на шийката на матката. Но колкото повече ходиш по лекари, толкова по-силни стават страховете ти. Някои жени се изследват за всичко, сменят докторите, докато най-накрая не се намери някой, който да им открие нещо. Всъщност, по Закона за самоизпълняващото се пророчество, несъзнателно правиш така, че това, от което се страхуваш, се случва наистина. Хипохондрията е свързана с чисто физическото ти оцеляване и е много типична за нашия пол. Но зад нея често се крие притеснението, че ако се разболееш, ще бъдеш непълноценна и няма да можеш да правиш нещата, които искаш.
„Медиите също имат голям принос към генерирането на хипохондрични страхове – постоянно се пише как ще се разболееш от хепатит, че трябва да си правиш ваксини и т.н. Тоест, прицелват се в най-първичното у хората и ги карат да живеят в ужас, че всеки момент ще получат инсулт, инфаркт или рак на маточната шийка“, смята д-р Лазарова от център „Адаптация“.
Страхът за здравето донякъде е свързан със страха, че ще остарееш, който е типичен за жените, наближаващи и преминали 30 години, защото свързваме болестите със старостта.
Мечка страх, мен не страх
Не задълбавай прекалено много в темите, свързани с боледуване и избягвай да четеш абсолютно всичко, което ти се мерне пред очите – ако прекалено много се интересуваш, нищо чудно да откриеш, че имаш всички симптоми на- всички заболявания. Прави си редовните профилактични прегледи и ако всичко е наред, не се вживявай в самодиагнозата. Ако нещо те притеснява, отиди на лекар, не във някой специализиран форум. Няма да отричам полезността на форумите като източник на информация за лекари, терапии и т.н, а само да ти подскажа, че неслучайно лекарите учат с години и специализират още години.
… ще останеш сама
Всъщност, от този страх произтичат и другите, за които вече стана дума, както и още много други, които ще те тормозят през различни етапи от живота ти – че никога няма да срещнеш „сродната си душа“, че като я намериш, може да те изостави, че няма да имаш деца… „Страхът от самотата при жените е най- вече страх, че няма да си обичана и разбрана, че няма с кого да споделиш това, което те вълнува или ти тежи“, обяснява д-р Лазарова. Но всъщност, много момичета бъркат чисто физическата самота с емоционалната и се притесняват да останат без гадже, дори сегашното им да не им дава нужното внимание и разбиране.
Колкото до бебе-страховете ти, в днешно време жените все по-често раждат след 30-годишна възраст. Но според психотерапевтите, донякъде акушер- гинеколозите подклаждат притесненията ти по темата, като отчитат само биологичната страна на въпроса и ти обясняват, че най-добре е да родиш до 30. След което целият ти живот, и в частност гинекологичните ти проблеми, ще се решат едва ли не с магическа пръчица. Натискът на родителите (също супер типичен), които все те подпитват кога най-накрая ще ги зарадваш с внуци, също допринася за най-страшните ти опасения, свързани с децата.“
Мечка страх, мен не страх
Най-важното нещо е да признаеш, че се боиш и това важи за всичките ни притеснения, категорични са експертите по темата. Едва когато погледнеш тревогите си в очите, ще можеш да решиш какво да правиш с тях. Ако те е страх, че ще си останеш сама като кукувица, време е да слезеш от розовите облаци и да стъпиш по-здраво на земята. Все пак не живееш в холивудски филм, затова се откажи от мисълта, че някъде има една половинка, която чака специално теб и ще си паснете идеално. „В света има множество хора, които са подходящи за нас и със сигурност в някакъв момент ще попаднем на някои от тях. Има хора, които са подходящи в една част от живота ни, и други, които са подходящи 3а друга част, тъй като ние и нашите потребности се развиваме“, твърди д-р Лазарова
… ще се провалиш
Притеснението, че ще се изложиш, че ще станеш смешна или ще се провалиш в работата може съвсем буквално да пречи на нормалното ти ежедневие. Изследванията по темата показват, че при нашия пол този страх е сравним само със страха от смъртта. Често той те спира да правиш много от нещата, които ти се иска. В основата му стои ниското самочувствие, а в крайните му варианти го наричат социална фобия и дори може да стигне дотам, че да не излизаш от вкъщи например. Този страх може да е провокиран от случка в миналото ти и най-вече в детството – да речем, ако са ти се подигравали за нещо (че носиш очила, че си дебела и т.н.) и то човек, който е бил авторитет за теб.
Мечка страх, мен не страх
Всички имаме негативни мисли, които възприемаме за чиста монета, без да се опитваме да ги доказваме с факти. Да речем, страхуваш се, че ако излезеш довечера, хората няма да те харесат и ще изглеждаш като глупачка, после приемаш това за истина и или оставаш вкъщи и плачеш, или отиваш там и се държиш неадекватно и хората наистина решават, че си глупачка. „Всъщност трябва да потърсиш точно обратните доказателства и то с факти, а не с мисъл или чувство. „Чувствам се грозна“ или „Мисля, че съм глупава“, не значи, че съм грозна или глупава“, обяснява Севда Шенкова. Най-добре е да изредиш писмено факти срещу коварната си мисъл и когато дръпнеш чертата накрая, ще видиш, че тя ще окаже невярна.
Всичко това обаче се случва малко трудно без помощ отвън. Ако страховете ти се задълбочават, най-сигурният подход да се справиш с тях е да потърсиш специалист.
Преследвана от фобии
Специалистите наричат фобия необоснования страх, стигащ до степен на ужас. Фобиите са много разпространени като има най-различни – от страха от змии до този от летене със самолет, от затворени пространства, от тълпи… При силен страх от различни животни хората просто ги избягват и не търсят професионална помощ.
„Напоследък има страх от неща като отвличане, нападение, агресия и той се появява при жени след 22 – 23 годишна възраст. Това се нарича катастрофично мислене – да кажем, следиш новините по телевизията и в интернет и решаваш, че непременно ще ти се случи нещо лошо. Към тази група спадат и страхове като този от катастрофи, от летене със самолет, излизане на открити пространства, които са известни под общото име агорафобии“, обяснява Севда Шенкова. Практиката на специалистите показва, че хората все по-често търсят професионална помощ за тези проблеми, Защото те им пречат на живота.
Какво да правиш?
Вместо да преувеличаваш страховете си, специалистите съветват да ангажираш съзнанието си, преди да изпаднеш в паника. Пробвай да отделяш по десет минути на ден да се притесняваш – мисли какво може да се случи и как да го избегнеш. След като изтече това време, насочи съзнанието си към по- позитивни неща. Като алтернативен вариант 3а справяне със страховете добри резултати дават когнитивно-поведенческата терапия и хомеопатията.
Новият силен пол
Специалистите твърдят, че жените се справят по-бързо от мъжете със страховете си. Терапията при мъжете може да отнеме години, докато дамите стъпват много по-бързо на крака и се оправят много по-добре в живота си изобщо.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment