Ако автоматично превключваш на пасивна агресия, когато нещата не станат както си искала, тогава имай npeдвид, че това само може да влоши отношенията ти с всеки.
Гаджето ти излиза да се забавлява сприятелите си твърде често, затова, когато иска да правите секс, се правиш на уморена, за да му го върнеш. Приятелите ти не ти отделят достатъчно внимание, затова започваш да пренебрегваш обажданията и съобщенията им. Не си получила желаното от теб повишение в работата? Ще си отмъстиш на шефа, като закъсняваш 3а работа и прекарваш по-голямата част от деня във Facebook. Да, разбрахме, ти си бясна, но не искаш да си го кажеш директно – то пък кой ли успява да го направи добре?! Но като проявяваш пасивна агресия, няма да си помогнеш. Научи се да се справяш с дразнителите в живота с достойнство и ще постигнеш това, което наистина искаш.
„Ядосана съм на гаджето си“
Стела, 23, е с гаджето си от три години и има навика да му се сърди, когато се прибира по-късно, отколкото е обещал, особено когато не й се е обадил предварително, за да я предупреди; „Сърдя му се с дни, а що се отнася до секса – няма никакъв шанс“, казва тя. Докато той прави неща, които я нараняват, ефектът ще е по-скоро обратният на това, което тя иска да постигне. Пасив- но-агресивното поведение обикновено предизвиква пасивно-агресивна ответна реакция. Ако и двамата започнат да се сърдят и избягват да си говорят, натрупаните гневни чувства може да ескалират и от двете страни, предупреждават психолозите. Стела има нужда да отдели малко време, 3а да разбере как се чувства и след това да говори с гаджето си като употребява изречения с „A3″, 3а да му представи своята гледна точка. Ако тя каже: „Чувствам се несигурна и се притеснявам, когато не мога да се свържа с теб и се прибираш няколко часа по-къс- но, отколкото съм те очаквала“, вероятността партньорът ти да се почувства обвиняван и нападан е много по-малка. Продължи като му обясниш как искаш да постъпва в такива ситуации, с думите: „Ще се чувствам много по-спокойна, ако ми пратиш едно съобщение, 3а да ми кажеш, че ще се закъснееш“ и го попитай „Съгласен ли си?“, 3а да се увериш, че е разбрал, че това е молба, а не заповед.
„Mразя работата си“
След три години в една компания, Лара, 22, се чувства обезкуражена, защото досега не е получила нито веднъж похвала или признание за усърдната си работа. „Шефката ми показва единствено грешките ми. Никога не признава успехите ми“, оплаква се тя. Лара е решила да си отмъсти, като му отпусне края, закъснява за работа, тръгва си по-рано и отговаря лаконично на въпросите.
Реално, със стачката си Лара проиграва шансовете си за повишение. Нейното поведение дори може да бъде определено като проява на незрялост. Това не само че няма да се хареса на шефа й, но и на колегите й, защото заради нея те отнасят допълнително работа.
Ако си в подобно положение, по-доброто решение е да се опиташ да обясниш на шефа си, че имаш повече амбиции в някоя област, за да го има предвид. Бързото повишение – в кариерата или на парите – засега е малко вероятно, но заявявайки своите амбиции и готовност да работиш усърдно въпреки ситуацията, ще ти даде нещо, към което да се стремиш.
„Най-добрата ми приятелка ме игнорира”
Ралица, 24, била неразделна с най- добрата си приятелка, Михаела, 23 – докато Михаела не получила предложение за бълнуваща нова работа. „Изведнъж тя стана непрестанно заета или все излизаше с новите си колежки – цупи се Ралица. – Говорих с нея, че се чувствам пренебрегната, но тя продължи да е винаги заета, затова и аз започнах да бъда заета за нея“. Това означава, че е игнорирала обажданията и съобщенията на Михаела.
Това, което изглежда очевидно за един човек, може да не бъде такова за друг и Михаела може би не забелязва или дори се чувства облекчена, че Ралица е също толкова заета, защото така оправдава собствената си липса на време. В случай че Михаела разбере как се чувства Ралица, Ралица рискува да не може да се изясни с нея, особено предвид нейното ограничено свободно време.
В такава ситуация трябва да си откровена с приятелката си. Ако имаш нужда от поне един телефонен разговор веднъж седмично и среща на живо на всеки две седмици, й го кажи направо. Понякога, когато казваме неща, като „Искам да прекарваме повече време заедно“, на другия човек му е трудно да разбере какво означава „повече“. Освен това може би е време да бъдеш силна и да преодолееш случващото се. Психолозите са убедени, че ако приятелите ти са заети с гаджетата си или с работа, това е шанс за теб да си спечелиш свобода. Свободното време е на приливи и отливи, като отливите преобладават колкото повече порастваш – връзките и работата поглъщат по-голямата част от времето ти и имаш нужда от свои собствени интереси, за да се чувстваш щастлива – споделят в сп. „Cosmopolitan”.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment