В сравнение с мъжа жената много повече е предразположена към три вида заболявания на пикочните пътища – незадържане на урина при напрежение; интерстициален цистит – болест на пикочния мехур, която я кара целодневно да тича до тоалетната и причинява силни болки; бактериални инфекции на пикочните пътища (инфекциозен цистит) и други.
От къде идва проблемът?
Жените много често страдат от незадържане на урина след раждане. Раждането отслабва мускулите на тазовото дъно, които поддържат пикочния мехур и пикочния канал. Когато те загубят своята гъвкавост, контролирането на уринирането става трудно. Същото става и по време на менопаузата, когато се нарушава хормоналният баланс в организма.
Циститът и другите инфекции на пикочните пътища при жените могат да бъдат обяснени отчасти с устройството на уретрата – канала, през който преминава урината. При жените той е много по-къс, отколкото при мъжете, затова бактериите много по-лесно проникват в пикочния мехур от влагалището или правото черво.
Всички тези проблеми се поддават на лечение с помощта на нетрадиционната медицина.
Незадържане на урина
Дори и по време на пубертета или в ранната младост сигурно ви се е случвало неволно да отделите няколко капки урина. Това е напълно нормално явление.
След 30-40-годишна възраст, обаче, подобни инциденти се превръщат в неприятности, които не могат току-така да бъдат пренебрегвани. До незадъ- ржането на урина най-често се стига при напрежение и обикновено след кихане, закашляне или вдигане на тежки предмети. Ако мускулът на тазовото дъно е отслабнал след раждането, допълнителното напрежение може да предизвика отслабване на мускулите около пикочния канал, в резултат на което изтича някакво количество урина. Другият вид на изпускане на урина се характеризира с неволни позиви за уриниране. Причината може да бъде някаква инфекция. При някои жени това става след менопаузата. Преди настъпването й женският по лов хормон, естрогенът, обезпечава еластичността на мускулите около пикочния мехур. Когато производството на естроген в организма намалее, тези мускули започват да атрофират.
При много жени двата вида незадържане на урина протичат едновременно. Проблемът е толкова потискащ, че лекарите често предлагат оперативно лечение, за да бъдат възстановени мускулните функции на таза.
Обикновено обаче не се налага оперативна намеса. Около 85 на сто от страдащите могат да се излекуват напълно или да постигнат значително подобрение, без да стигат до скалпела.
Тренирайте мускулите на пикочния мехур
За да укрепите мускулите на пикочния си мехур, изпълнявайте упражнението на Кегел, наречено на името на лекаря, който го прилага.
По време на уриниране прекъснете струята, като напрегнете мускулите си – по този начин ще разберете къде са те. Задръжте така 10 секунди. След това се отпуснете за 10 секунди и се върнете в изходно положение. Поставете си за цел да изпълнявате упражнението всеки ден по 6-10 пъти. То не трябва да се изпълнява, когато мехурът е пълен, защото може да създаде условия за инфекция.
В българските аптеки вече се предлагат много продукти против цистит, но повечето от тях съдържат само една или най-много две активни съставки. УРОХЕЛП (Urohelp) е хранителна добавка, която спира паренето при уриниране и премахва болката на пикочните пътища със силата на 3 активни съставки за бъбреците и уринарния тракт – екстракти от листа от бяла бреза, мечо грозде и плодове на червена боровинка. Те идват директно от италианския производител, NUTRACEUTICA.
Add comment