Основната грижа за косата е да я хидратирате. От смяната на сезоните тя губи влагата си, дори мазната се пресушава
В резултат на това изчезват блясъкът и обемът.
Има начини да хидратирате косата, без да се налага да правите продължителни процедури. Ако добавите мед в обичайния си балсам, ще запазите влагата в косъма, ще предотвратите цепенето на крайчетата.
Билковите отвари също хидратират. Залейте по 1 ч.л. лайка, невен, полски хвощ и коприва с 1 литър вода. Похлупете за час, прецедете и изплакнете косата след измиване. Ще засилите ефекта, ако към отварата добавите ябълков оцет, чай, мед, сок от алое.
С най-добър овлажняващ ефект са ефирните масла от иланг-иланг, портокал, сандал, лайка и мирта
Сложете 2-3 капки към шампоана, балсама или фабричните маски.
Нужно е обаче поне 2-3 пъти в месеца да правите и маска на косата. Тя се нанася на чиста и влажна, така попива по-добре.
Много е важно маската да бъде разпределена по цялата дължина на косата. Може да си помогнете за разнасянето с четка или гребен с широки зъби.
След това главата се затопля с шапка за баня и кърпа. Дръжте маската поне половин час. Измивайте с топла вода (с телесна температура).
При силно пресушена коса правете маската 3 пъти в седмицата до възстановяването й. После поддържайте постигнатото с процедура веднъж седмично.
Затоплете чаша кисело мляко на водна баня, добавете 1 с.л. мед и малко брашно до получаване на каша, разбъркайте добре и нанесете на косата.
Яйчените маски са сред най-ефикасните
За суха коса ползвайте само жълтък, а за мазна – белтък. При нормална сложете цялото яйце. Добавете същото количество газирана минерална вода, 5-6 капки лимонов сок и разбийте добре. Разпределете по косата и измийте след 20-25 минути.
Водата в краставицата е над 80%, затова е най-подходящият зеленчук за хидратираща маска. Може да смесите с банан 1:1. Пасирайте в блендер и към чаша пюре добавете 2-3 с.л. кисело мляко. При много суха коса го заменете със сметана.
Маслата са идеално решение при дехидратирана коса и повредени крайчета. Те проникват дълбоко в структурата на косъма и възстановяват защитното покритие. Смесете по 1 с.л. зехтин, бадемово и кедрово масло. Загрейте на водна баня до телесна температура и добавете 4 капки ефирно масло от лавандула, иланг-иланг, розмарин или мушкато. Разнесете по косата и измийте след час. Ако усещате косата си мазна, използвайте балсам, не шампоан.
Алоето не само овлажнява, но и стимулира растежа, решава проблеми с косопад и цъфнали крайчета
Не са нужни много компоненти в маската, за да не пречите на алоето да работи. Достатъчно е да сложите малко кисело мляко към гела от алое. Дръжте на главата един час.
Желатинът също връща здравината на косъма, придава блясък. Използва се и за домашно ламиниране на косата, защото много добре запечатва косъма и запълва
всякакви увреждания по него. Залейте 2 с.л. желатин с 4 с.л. студена вода. Изчакайте да набухне и затоплете на водна баня до пълно разтваряне. Леко охладете и разнесете по цялата коса. Дръжте маската поне час.
Add comment