Психолозите съветват родителите осиновители да разкрият на детето истината колкото може по-рано
Точно на каква възраст да стане това, зависи от неговата индивидуална зрялост, но е желателно да не е след петата година. Късно споделената тайна подкопава доверието, кара детето да се чувства излъгано и объркано. Неговата самооценка понася тежък удар: „Майките обичат бебетата си и се грижат за тях. А моята майка ме е изоставила. Явно аз съм различен и причината е у мен.“
Не бива да се притеснявате, че в гневен изблик детето може да каже „По-добре да не бяхте ме осиновявали! „
Децата, които растат при биологичните си родители, също казват понякога: „Защо сте ме родили, като…“ И в двата случая те изпробват родителската реакция. Затова отговорете спокойно: „Е, ние пък те обичаме и сме щастливи, че си с нас“.
Има думи и изрази, които не бива да употребявате
Например „истински родители“. Според юридическите и нравствените закони родители са тези, които се грижат за детето. Не бива да се накърнява достойнството и на физическите родители, които е най-подходящо да бъдат наричани „биологична майка“ и „биологичен баща“.
Никога не казвайте на осиновеното дете: „Ти си късметлия“, „Ние те избрахме“
Не залитайте и в друга крайност: „Това, че си осиновен, няма никакво значение. Този факт нищо не променя. Забрави го“.
Насърчавайте детето да изразява емоциите си, а не да ги потиска. Ако трупа гняв и недоволство, в един момент те могат да избият в агресия. Негативните емоции идват от факта, че детето се чувства различно,
безпомощно, че някой друг контролира живота му (изоставяне, осиновяване).
Ако детето иска да се срещне с биологичните си родители, не го разубеждавайте с думите:“ Като ги откриеш, ти нахлуваш в живота им. Трябва да уважаваш техния избор. Защо се интересуваш от хора, които са те изоставили? Възможно е пак да те отхвърлят. Търсейки биологичните си родители, ти нараняваш нас“ и т.н. За да разберете как точно да подходите в конкретния случай, посъветвайте се с психолог.
Родителите трябва спокойно и уверено да отглеждат детето си. Да го насърчават и подкрепят в добрите прояви. Но когато се налага, да бъдат строги и неотстъпчиви, а не да мислят, че нямат право на това. Естественото поведение и искрената обич изграждат доверие и чувство за сигурност.
Add comment