Със сложните си отношения тъщите и зетьовете са герои във вицове, а свекървите и снахите – обект за научни изследвания
Защото от всички връзки в семейството тези между двете жени, обичащи един и същ мъж, се оказват наситени с най-много напрежение.
Учените открай време се чудят защо е така и дали пък няма някакво генетично програмиране. Тъкмо заради него, щом станат свекърви, повечето жени, иначе паметливи, сякаш по чудо забравят през какво са преминали самите те в ролята си на снахи.
Науката откри, че майката носи ДНК от сина в мозъка. Заради това се чувства отхвърлена, като той има връзка с друга жена.
Днес е малко по-различно отпреди, и все пак си е същото – разлика в поколенията, готовност да приемат новото, да дават право на личен избор, свобода, демокрация. Вместо това се превръщат в дикататорки за младото семейство. Или в заклети хейтърки на снахата, ако тя и синът заедно се опънат срещу намесата им.
Психолозите твърдят, че който иска да разбере психологията на отношенията
между свекърва и снаха, трябва първо да вникне в отношенията между майка и син
Според научни открития, публикувани в New Scientist, майките цял живот носят ДНК от синовете си в мозъка и сърцето си. Тяхната биологична връзка не може да бъде скъсана.
В най-ранните си години бебето се нуждае повече от майката отколкото от бащата. След това нещата постепенно се променят. Момичето взема опит и пример от майка си. Момчето обаче започва да има все по-силна необходимост от общуване с баща си, за да се превърне в мъж. Ако той липсва, детето се учи от други мъже в семейството или от приятели.
Така с времето майка и син се отдалечават един от друг, въпреки че биологичната им връзка е ненарушима
Жените не приемат болезнено близостта на момчето с други мъже. Често обаче ревнуват, ако то силно се привърже към друга роднина от женски пол – леля или баба, която може да е дори собствената им майка. Обикновено не харесват и първите гаджета на сина си, но понеже разбират, че най-често те присъстват временно в живота му, успяват да тушират негативните си чувства.
Но точно когато осъзнаят, че момчето им се е влюбило и иска да преоткрие в друга жена топлината, която е получавало от майка си, онази ДНК сякаш се обажда и раздялата се превръща в драма.
Причината е, че майката се чувства отхвърлена и абсолютно несъзнателно обвинява другата жена за това. Тя е спечелила любовта на момчето й и е намалила неговата обич към тази, която го е родила. Това е инстинктивно и в първия момент дори най-умните жени не си дават сметка, че не става дума за скачени съдове, че любовта към майката и към жената е съвсем различна.
Add comment