Добрата идея става още по-добра ден след като ви е споходила. Но това не означава, че веднага трябва да я споделяте. Ето защо!
Идеята ви спохожда, както кротичко си седите в офиса. Плесвате се по челото, викате „Еврика“ и хуквате да споделяте с шефа и колегите.
Недейте. Добрата идея трябва да се крие.
Като чуете този съвет, веднага ви хрумва, че целта му е да защитите идеите си от кражба, а себе си – от злоба и завист. И това е вярно, но не е най-същественото.
Идеята ви сигурно не е напълно гениална и лишена от слабости. Твърде вероятно е шефът и/или колегите да ги видят, да започнат да критикуват, да подобряват, а с това да разколебаят вашия ентусиазъм и да попарят самочувствието ви. Още по-важен е ефектът, който изтъкват специалистите по поведенческа психология: когато разказвате на другите своите идеи, се зареждате с измамна самоувереност, че почти сте успели. Често така се лишавате от мотивация, усърдие и постоянство да ги осъществите.
Затова експертите казват, че добрата идея е като доброто вино – трябва да отлежи
Малко, не много, защото пък ако започнете дълго, дълго да я обмисляте, да я усъвършенствате, да влизате в детайлите, може да я убиете.
Препоръката на специалистите е точно да балансирате между креативност и рационалност, преди да депозирате идеята си пред шефа и екипа.
Сама по себе си идеята е безполезна. Нужно е тя да може да бъде реализирана. Така че помислете дали не е прекалено предизвикателна.
Вие от опит знаете, че във вашата компания, а и кажи-речи във всяка компания, колкото по-необичайна е идеята, толкова по-трудно ще бъде приложена на практика. В големите структури и инерцията е голяма. Ако сте толкова убедени в гениалността на идеята си, помислете дали да я предлагате на ръководството или да търсите инвеститори, които да финансират ваша собствена стартираща компания.
Щом след първоначалното обмисляне прецените, че има голям шанс идеята ви да бъде приета и това да помогне на кариерата и доходите ви, си представете как може да бъде осъществена на практика. В добрите компании авторът на идеята обикновено е в екипа, който я доразрабо-тва и реализира. Това е
толкова по-сигурно, колкото по-готова я предложите.
Помислете обаче за цялостната атмосфера във фирмата и в екипа, в които работите.
Add comment