Психолозите съветват да внимавате с прекаления контрол, защото прекалено стегнатият режим може да подейства с обратен знак
По-добре бъдете приятелски настроени. Искайте информация и се договаряйте за правила срещу свобода, отколкото да държите вашия тийнейджър в казармени условия.
Щом сте наясно къде отива, с кого и какво прави, може да нарушите вечерния му час. Може и да го пуснете до по-късно с приятели. Това е по-разумен вариант, отколкото да настоявате да бъде вкъщи точно в 9, а пък да нямате никаква представа с какво ще се занимава дотогава.
Когато става дума за свобода, всъщност става дума за доверие. За доверие, че като дъщеря ви иска да пренощува у съученичка, ще бъде точно там, а не при гаджето си. Или като синът ви казва, че ще се прибере след парти с такси, няма да се качи в колата на някой по-голям приятел, който е пил. Така или иначе един ден тийнейджърите ще имат формалното право да правят всички тези неща и без вашето одобрение, защото ще станат пълнолетни. Задачата ви е да ги научите да се държат отговорно, да са наясно как да се справят с предизвикателствата, които могат да срещнат по пътя на желанието си, и да са откровени с вас, за да сте спокойни и при нужда да помогнете със съвет.
Няма как обаче да прецените доколко тийнейджърът е зрял, за да му дадете повече свобода, ако не рискувате със ситуации, в които той може да покаже отговорност, чувство за самосъхранение, съобразителност
Като начало започнете да казвате „да“ на искания, които не крият много опасности. Примерно оставете го сам да прецени в колко да се прибере през ваканцията. Ако си дойде много след обичайния час, без да се обади да ви предупреди, значи му е рано за свобода без фиксирано време за прибиране. По състоянието на дома ви след купон с приятели ще разберете дали да го пуснете на море с тази компания.
Когато тийнът докаже, че заслужава доверие, разширявайте периметъра на самостоятелността му.
През цялото време обаче тийнът не бива да бърка свободата на действие с нарушаването на основните установени правила. Да речем, да отиде на купон и да пие – да, но да се напие – не.
Изобщо не може става дума за свобода сам да решава дали да ходи или да не ходи редовно на училище. По тези твърди правила и още няколко важни няма пазарлъци – те се спазват. За други неща може да предявява искания, да обсъждате и да договаряте нови зони на самостоятелност.
–
Add comment