В една и съща стая може да се чувствате уютно или дискомфортно в зависимост от цвета на стените й. Ето нашите съвети каква тоналност да изберете, когато боядисвате дома си, за да радва окото и душата ви.
Цвят и пространство
Стаята може да изглежда по-голяма, отколкото е, с помощта на няколко малки трика:
– светлите цветове на стените правят помещението по-просторно визуално, докато тъмните тонове контрастират с белия таван и „свиват“ стаята
– колкото по-малко естествена светлина влиза в помещението, толкова по-светли трябва да са стените
– топлите тонове „сгряват“ северните стаи, докато студената палитра „охлажда“ южните помещения
– таванът изглежда по-висок, ако е бял или в светъл цвят
– възглавнички, абажури и пердета в разцветки, контрастиращи на общата цветова гама, внасят „оживление“ в помещението
Цвят и настроение
Според психотипа на човека – меланхолик, сангвиник, флегматик или холерик, се определя и цветът на стаята, който може да му действа като антидепресант. Ето съответните четири успокояващи тонове: за меланхолика – син, за сангвиника – жълт, за флегматика – зелен, за холерика – червен.
Цвят и дейности
Различните помещения на дома са предназначени за различни дейности, а дали ще ни се прави това или онова, отново зависи от цвета на стените. Ето трите основни:
– червен – тонизиращ. Подходящ е за „активните“ помещения – кухнята, хола, кабинета. В спалнята, колкото и секси да ви се струва, не е за препоръчване, може да породи безсъние.
– жълт – наситен тон, който рядко се употребява в чист вид. Приема се омекотен с бяло, приглушен в пастелен вариант, пише „Журнaл“. Слънчевото жълто е за детска стая или за тъмно помещение, например антрето.
– син – успокояващ. Изискано стои в спалнята, но все пак в пастелен тон. Оттенъците на синьото са подходящи за малки помещения, защото визуално ги увеличават. Светлосиният таван например „повдига“ височината на стаята.
Add comment