Важен фундамент на доброто семейство е споделянето не само на радостите, но и на отговорностите
Постарайте се да взимате заедно със съпруга си всички решения, свързани с образованието на децата, поддържането на дома, по-значимите покупки и прекарването на свободното време. Така ще го убедите, че мнението му е важно за вас, защото държите на него. Избягвайте да изтъквате, че вие сте тази, която финансира по-значимата част от начинанията.
Бихте могли да избегнете конфузните ситуации, като си отворите обща банкова сметка. Според статистиката две трети от двойките изцяло обединяват доходите си, без да броят кой колко внася. Подходите ли по този начин, партньорът ви няма да е принуден да ви иска пари на касата на някой магазин или, още по-лошо, да се окаже, че изобщо не може да плати нещо със свои лични средства.
Според същата статистика 18% от двойките обединяват само част от доходите си. Обикновено това става, като отворят обща банкова сметка, в която всеки внася определена сума, пропорционална на заплатата му. С тези пари се поемат големите харчове – разходите за децата, наемите, кредитите, режийните. Всеки използва оставащите му средства, както намери за добре. Този подход също не е лош, защото позволява на жената да поеме по-голямата част от разходите, без да унижава партньора си и като му оставя известна финансова свобода.
Желателно е да не обсъждате доходите си със странични хора, а даже и с близките си, пише „Всичко за семейството“. Рискувате да започнат да го гледат пренебрежително или да ви съветват да внимавате колко давате, за да не се окаже в някой момент, че на него всъщност му е много удобно да харчи повече, отколкото печели.
Add comment