Книгите развиват интелекта и ума, обогатяват речника, увеличават знанията, разширяват мирогледа и повишават самочувствието
Много родители искат децата им да бъдат в отбора на четящите хора и започват от ранна възраст да ги приобщават към литературата. Според възпитатели и детски психолози четенето на невръстни хлапета си има особености. То трябва да бъде интерактивно, за да ги провокира към емоционално, интелектуално и сензорно съпреживяване на сюжета.
Експертите извеждат 3 правила за по-интересно и ефективно четене с разбиране.
Задавайте въпроси. Това е в основата на интерактивното четене. Още с отварянето на книгата обърнете внимание на илюстрациите и ги коментирайте. Поискайте мнението на детето. Действайте по този начин дори то да е малко и все още да се учи да говори. Постепенно ще трупа думи в речника си, ще започне да преразказва отделни епизоди и по-добре да изразява мислите си, което по-късно ще го улесни в училище. Когато срещнете непозната за детето дума, спрете четенето, за да я обясните. Питайте малкия слушател какво мисли за героите и техните постъпки.
Споделете вашите впечатления, правете догадки за развитието на сюжета и паралели с реалността. С по-големите момичета и момчета може да започнете разговора още преди да разгърнете книгата. Ако е нова, разглеждайте корицата и по изображенията се опитвайте да отгатнете историята, с която предстои да се запознаете. При многократно четени и добре познати сюжети провокирайте детското въображение, като промените нещо: „Според теб какво щеше да стане, ако Хензел и Гретел не бяха открили къщичката на вещицата?“ Още по-интересно е да се пренесе класически приказен сюжет в наши дни.
Проявете артистичност. Докато четете, използвайте различни интонации. Нека всеки герой да говори със свой глас. Имитирайте звуци, правете мимики и физиономии, пейте.
Тези екстри позволяват да приковете детското внимание, да поставяте смислови акценти, да изразявате своето отношение към описаните събития. Според възрастта може да добавите игров елемент – да потанцувате като Пепеляшка и принца, да се потните като лисицата и кучето, да сложите очила като бабата на Червената шапчица, да духнете в лицето на детето, когато четете „Момче и вятър“. Бихте могли да включите и кукли.
Съобразете четивата с възрастта и вкуса. Много е важно да избирате книжки, които са подходящи за вашия син или дъщеря. За най-малките са предназначени богато илюстрираните издания с реалистични рисунки и с кратък текст, който може да се прочете за не повече от 5 минути. Хлапетата обичат повтарящи се уводни изречения (Имало едно време…) и рими.
Хубаво е детето да ви гледа, докато четете – седнете срещу него и дръжте книжката така, че то да вижда лицето ви и движението на устните, пише „Всичко за семейството“. Това е особено важно за най-малките слушатели.
Add comment