Всяка двойка може да изпадне в период на финансово затруднение и единият да влезе в ролята на пестеливия, а другият – на безцеремонно харчещия. Не се оставяйте на неприятните си чувства поради разминаването във вижданията за ситуацията – най- вероятно и вашият партньор си има своите съображения.
СИТУАЦИЯ 2: „Той харчи като луд!”
„Четири дни, четири звезди, ол инклузив. Това е супер!“, хвали се наляво-надясно Мартин със „суперофертата“ за кратка луксозна почивка. Жена му Ани обаче прибавя: „И след това – четири червени нули в банковата ни сметка.“ Но в крайна сметка тръгва с него, защото сърце не й дава да му каже: „Не виждаш ли, че просто не можем да си позволим това“.
Мартин защитава позицията, че животът е достатъчно кратък, за да се лишаваме от каквото и да било.
Нейните приятелки й завиждат. Но те не знаят, че Ани е намерила и второ място, откъдето да изкарва пари. Направила е това, за да успяват да си покриват всички разходи. Но какво са левчетата, които тя изкарва допълнително, сравнени с огромните разходи на Мартин, който пръска пари? Ей така, без да се замисли, отива и купува нов телевизор!
Какво се крие зад това поведение? Много прахосници всъщност живеят със страха, че не са достатъчно обичани от партньорите си. И решават, че трябва да си купят благоразположението и обичта. Мотото им е: „Аз решавам, какъв да бъде стандартът ми на живот.“
Съвети за хармонично съжителство
Добрата информираност за реалната финансова ситуация.и отделянето на пари за важни текущи разходи би трябвало да намали разправиите и напрежението.
Системата на трите сметки
Една сметка за нея, една за него и една за общо ползване. Парите се разпределят на дялове, които отговарят на заплатите. Внимание: когато става въпрос за семейство обаче, парите трябва да се разпределят на три равни части.
Контрол на средствата
Колко пари имаме на разположение? Онзи, който е наясно с този въпрос, гледа в бъдещето с по-голямо спокойствие и перспектива и има по-добри аргументи срещу ненужните разходи. Ако ще се прави точна сметка, не забравяйте и за дребните харчове, каквито са например посещението на лекар или минаването през аптеката.
Мечти и желания
Какво за мен е важно в този живот? Какви желания, какви цели и какви страхове имам? Това са въпроси, с които и двамата партньори би трябвало да бъдат наясно.
Как да стигнем до разбирателство
При описаното коренно различно отношение към парите съществува голяма опасност „двубоят“ между партньорите да се изостри до крайности. Помнете, че благородството и великодушието са качества, които ще направят живота ви по-лесен. Важното е да се съобразявате с партньора си и да достигате до взаимни компромиси.
СИТУАЦИЯ 1: „Омръзна ми твоята спестовност, това вече е прекалено!”
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment