Всеки обича идеите му да се приемат
Всеки обича да оказват положително влияние върху работата на целия екип, а него самия да водят нагоре в кариерата и в заплащането. Но когато случите на шеф, който постоянно отхвърля и дори иронизира предложенията, това силно демотивира. Такъв шеф не е добър мениджър, само че въпросът е как да се справите с него, ако не можете бързо да си намерите работа в друг отдел или в друга компания.
Първо, спокойно – не сте единствените потърпевши. Началниците често отхвърлят идеи на своите подчинени по различни причините. Понякога ръководителят е самовлюбен и буквално отказва да приеме, че някой от служителите му е способен да измисли нещо по-добро от него. Има шефове, които привидно отхвърлят ценна идея на подчинен, за да я представят по-късно като своя. Специалистите по кариерно развитие обаче твърдят, че най-масовата причина е друга – над 50% от идеите не минават, защото ръководителите не са ги разбрали. Понякога причината е в самите шефове, но по-често е у този, който дава предложението.
Следователно, ако не съумеете да го представите ясно и точно, ако не го обосновете добре, няма как да очаквате, че началникът ще го приеме. Формулирайте идеята си разбираемо и стегнато. Подкрепете я с цифри, факти и конкретни примери. Ще спечелите, ако по време на презентацията покажете как подобни модели се прилагат в други компании и колко положително влияят.
Дори отличната презентация обаче може да не помогне идеята да бъде възприета и реализирана. Причината е, че не е предложена в точното време и се оказва неприемлива за компанията. Тогава си я запомнете, дообмисляйте я и чакайте да удари часът й.
Много важен е изборът на психологически момент, в който ще поднесете предложението на началника. Ако той е претрупан с текуща работа, надали ще вникне в нещо ново. Ще имате успех, когато е по-свободен и в добро разположение на духа (т.е. вие, колегите или собствените му шефове не са го ядосали).
Не е зле предварителната ви подготовка да включва и анализ: какво е отношението на ръководителя към нововъведенията, към какви принципи се придържа той в живота, какво разбира по-бързо – числа или думи. При всички положения е добре елегантно да му намекнете, че от идеята ви би извлякъл и дивиденти за себе си.
Не на последно място, търсете съюзници сред колегите си. Това ще ви е от полза и за самата идея, защото страничният поглед може да види недостатъци, които да коригирате още преди да стигнете до шефа. Само внимавайте да не попаднете на съратник, който ще ви открадне предложението и пръв ще изприпка с него при началника. Или пък просто ще се присламчи към вас и ще излезе, че идеята е колективно творчество.
Щом сте убедени в идеята си, но въпреки всички опити не успявате да я пласирате на прекия си ръководител, обмислете начин да стигнете до по-висшия мениджър в компанията, пише „За жената“. Трябва да сте пресметнали обаче, че си струва – той ще я оцени, ще я спусне на шефа ви и от всичко това ще има добри последствия за вас. Защото, бъдете сигурни, прекият ви началник съвсем няма да е щастлив, че сте го прескочили.
Add comment