Слънчогледовите семки се отърсват от хулиганския си имидж на замърсител на стадиони и кина
Те вече влизат в рецептите за хляб, салати, дресинги, супи, ястия и десерти.
Главното предимство на слънчогледа пред другите в „семейството“ му е, че е най-евтин.
Всеки ден могат да се ядат по 30-50 г семки. Експертите имат разногласия дали да са печени, или сурови. Според Американския институт за изследване на рака изпичането им води до малка или никаква промяна на мазнините в семките. Но добавят, че семките стават изключително вредни, ако се добави сол. Тя води до задържане на течности и вдига холестерола. Освен това семената са концентриран източник на калории. Пакетче от 100 г семки дава над 500 калории.
Слънчогледовите семки осигуряват достатъчно белтъчини и аминокиселини, магнезий, калий, цинк и неподозирано количество витамин Е. 30-50 грама от тях дават 90% от дневните нужди от витамин Е. Това е повече, отколкото биха дали маслините и зехтинът. Този витамин е полезен за профилактика на сърдечни болести, астма, артрит и рак на дебелото черво.
Магнезият спомага за здрави кости. Калият подобрява бъбречната функция. А цинкът подсилва имунната система.
Малцина знаят защо точно обичат слънчоглед, но част от обяснението е, че семките ги правят щастливи. Те съдържат триптофан – аминокиселина, която спомага за синтеза на хормона на щастието серотонин. Той облекчава напрежението, отпуска нервите и предпазва от депресия.
В семките има и изобилие от селен, който подобрява настроението почти мигновено. Той подпомага организма в борбата със свободните радикали, потиска израждането на клетките и улеснява процеса на самоубийството на увредените и анормалните клетки.
Селенът помага и за синтеза на ензима глутатион пероксидаза, което е особено важно за защитата от рак. Този ензим се използва в черния дроб за детоксикация на широк спектър вредни молекули.
Но е грешка да се мисли, че колкото повече селен приемате, толкова по-добре за здравето. В големи дози селенът увеличава риска от диабет.
В семките на слънчогледа има още манган, мед, фибри, фитостероли, фолиева киселина и други витамини от групата В.
Купувайте семки от последната реколта. Някои хора ги предпочитат белени. Други търсят небелени като мярка да се намали рискът от гранясване.
Най-лесният начин за белене е да ги пуснете за няколко пулса в кафемелачка, а после във вода, за да изплуват люспите. Вече обелени, семената да се държат в затворен съд в хладилник или фризер.
Add comment