Много хлапета приемат твърде трагично развода на родителите си. И това е нормално – за детето и двамата родители са неотменна част от живота му, гаранция за сигурност и хармония. И изведнъж се сблъсква с факта, че единият от тях вече няма да е постоянно с него. Ето защо е от голямо значение да помогнете на детето да се адаптира към новата ситуация.
Една от най-разпространените грешки на разведените родители е да се опитват с крайни емоции да си изясняват отношенията в присъствието на детето. Това още повече усилва неговото усещане за разрушаване на семейството. Опитайте се да възстановите нормалния тон и състояние на нещата възможно най-бързо. Оставете негативните си чувства настрана и за доброто на детето спокойно му обяснете, че въпреки всичко то продължава да има двама родители, които го обичат.
Вкарването на близките в кавгата
Втората най-често правена грешка на бившите съпрузи е да се опитват да привлекат близки и приятели „на своя страна“. Това обаче още повече задълбочава конфликта, за което особено много помага намесата на родителите на доскорошните брачни партньори, които обикновено силно критикуват бившия си зет или снаха. Това кара детето да усеща, че губи не само майка си и баща си, но и баба и дядо, както и други роднини. Ако няма вариант да изолирате хлапето от негативните приказки на родствениците, то поне се старайте да не ги критикувате, по-добре кажете нещо подобно: „Баба много те обича, но в момента е разстроена и затова така говори“.
Новото бебе
Ако предстои появата на бебе в някое от новите семейства, създадени от родителите му, детето може да се почувства силно застрашено и пренебрегнато. Много е важно и с думи, и с поведение да му показвате, че братчето или сестричето, което ще се роди скоро, не е по-важно за вас от него. Опитайте по позитивен начин да го подготвите за появата на новия член в семейството ви, разказвайте му какви интересни неща ще правите заедно, поканете го да изберете заедно дрешки и играчки за бебето и т.н.
Наказанията
Още един въпрос за възпитанието, който някои родители си задават: имам ли право да накажа доведеното си дете, ако се е провинило? Ако хлапето е виновно, има само един правилен отговор – да. Разбира се, допустимите наказания не включват физическо и емоционално унижение и насилие. И най-добре да сте единодушни относно методите на възпитание на децата ви с настоящия си партньор, за да не се превърнете в лошата мащеха или злия пастрок.
Конкуренцията между родителите
Често се случва детето да има търкания с някой от доведените си родители. И нерядко хлапето само провокира конфликтите с изрази като „ти не си толкова хубава, колкото мама“ или „моят татко е много по-силен от теб“. Важно е обаче да проявите разбиране, тъй като детето преживява тежък период, и да не обръщате прекалено много внимание на думите му. Опитайте се да туширате напрежението, казвайки му например, че то е право и че наистина за всяко дете неговата майка е най-красива. Но ако то прекалява с грубостите, може би е по-добре да му кажете, че не ви харесва това поведение и предпочитате да ви обясни защо говори така – и да се разберете да не се наранявате един друг. Подобно изискване от ваша страна е достатъчно разбираемо и подходящо дори за 5-годишно хлапе.
Драматизирането
Когато някой от родителите създаде ново семейство, обикновено не е лесно веднага да се установят хармонични отношения между собствените и доведените деца, както и всички останали нови родственици. Но не драматизирайте излишно! Повечето деца привикват бързо към новата ситуация, стига всичко у дома да изглежда нормално.
Търсенето на врага
Ако и след фактическата раздяла родителите не могат да установят добри отношения помежду си, най-честата грешка е да говорят лоши неща зад гърба на бившия си партньор, като настройват негативно детето. Но ако и преди развода за него е било ужасно да слуша размяната на обидни реплики между мама и татко, то това е валидно и след раздялата им. Въпреки развода, детето продължава да обича и двамата си родители и вашите грозни приказки са удар срещу собствения ви авторитет. Така че въздържайте се от злостни коментари, а ако ви се случи да чуете обидни неща по свой адрес, реагирайте с невъзмутимо спокойствие. Безполезно е да доказвате, че не сте такива.
Пренаписването на правилата
Много е важно след развода да не се откажете от досега практикуваните от вас методи на възпитание. Преживяваната от детето промяна не бива да ви кара да го глезите и покровителствате повече с цел да го компенсирате. Или пък тъкмо обратното – полагайки усилия да изградите новия си живот, трябва да внимавате да не пренебрегвате детето и неговото възпитание. Не отстъпвайте от задълженията си на родител, като оставите хлапето основно на грижите на баба или леля. Такива резки промени спрямо досегашното статукво само ще объркат детето допълнително.
Add comment