Изграждането на самочувствие у детето е работа деликатна и изискваща постоянство, търпение и тактичност
В този процес участват не само родителите, макар че те имат най-пряко и силно въздействие. Външните условия също се отразяват върху мисленето и оценката на детето за самото себе си. В периода на формиране самочувствието е много крехко. То може да бъде подкопано от една-единствена дума или забележка. Но и лесно се захранва от насърчаване и похвала. Някои изрази имат почти магическа сила в изграждането на детското самочувствие. Те обаче действат, когато се употребяват в подходящи ситуации, а не с повод и без повод.
Ти си смел/а. Ако детето е взело самостоятелно решение и е преодоляло нещо, което по-рано го е плашело, или пък е защитило свой връстник, непременно го похвалете. Кажете, че се възхищавате от куража му. Така ще му вдъхне увереност, а самочувствието му ще расте.
Браво, ти опита! Когато виждате, че детето полага усилия, отделя време и проявява последователност в заниманията си, не подминавайте това без насърчение. Няма значение какъв е крайният резултат. Малко подкрепа от страна на родителите може да сътвори чудеса. Когато детето разбере, че отчитате неговото старание, то ще се почувства мотивирано да продължи да работи и да опитва да постигне целта си.
Ти напредваш. Децата са в процес на постоянно развитие. Всеки ден научават нови неща, усвояват нови умения. Не пропускайте да отбележите техните постижения. Когато родителите обръщат внимание на постигнатите резултати, тяхната положителна оценка участва в изграждането на детското самоуважение и самочувствие.
Ти си самостоятелен. Самостоятелните инициативи и действия са от изключителна важност за изграждане на увереност в собствените способности. Затова насърчавайте желанието и смелостта на детето да се справя само. Децата се чувстват добре, ако усещат, че имат право да вземат самостоятелни решения. Подкрепяйте ги открито – така ще подхранвате тяхното самочувствие и последователност.
Add comment