Кристалът хематит има високо съдържание на желязо. Магнитните терапевти го използват, за да насочват енергията чрез меридианите на тялото и така лекуват болките.
Кристалите, мънистата и камъчета от хематит се влагат в пръстени, гривни, висулки и се носят като бижута. Всъщност, използването на хематит може да бъде проследено до древните египтяни от 2500 пр.н.е., които го споменават като „червен тебешир“ и са смятали, че притежава силни лечебни свойства. Днес той продължава да поддържа статута си на лечебен кристал.
Какво е хематит?
Хематитът е минерал, който често се споменава като „черен диамант“. В суров вид външната повърхност на хематита е с малък блясък и с различна дълбочина на черно оцветяване. Той е напълно непрозрачен и съдържа съотношение от 70 процента желязо и 30 процента кислород.
Хематит мъниста
Холистичните лечители вярват, че просто носенето на мъниста от хематит предпазва и лекува болести. Той может да бъде полезен за облекчаване на тревожност, болки и страдания, както и нарушения на съня. Носенето на хематит може да засили отслабената имунна система и кръвоснабдяването.
Дебатът за хематит
Някои биха казали, че хематитът, който се използва в днешните мъниста не е истински. Има предположения, че известните със своите „магнитни” лечебни свойства камъчета са действително направени от магнетит. Магнетитът има много магнитни качества и много прилича на хематит. В действителност, магнетизма на магнетита е толкова силен, че е бил използван в създаването на първия компас. Поради тази причина, някои дизайнери на лечебни бижута избират да редуват двата вида минерали в едно колие.
Хематит и чакра
Хематитът често се свързва с една от седемте чакри. В метафизиката той е известен като „камък на ума“. Насърчава чувството на спокойствие и дава възможност за логическо мислене. Той също така намалява намесата на негативните сили и лекува ума, тялото и духа.
Лекува рани
Древните претенции за лечебните свойства на хематит не са без документи. Хематитът често се смачква и се поставя в рани за контролиране на кървенето. Съвременните учени сега вече знаят, че това е възможно поради наличието на желязо в него.
Add comment