В годината има три пъти Задушница! Събота срещу неделя Месопустна, събота срещу Петдесетница и събота преди Архангеловден.
За 2016 година това са датите 5 март, 18 юни и 5 ноември.
За 2017 година това са датите 18 февруари, 3 юни и 4 ноември.
Самото име произлиза от факта, че този ден е ЗА ДУШИТЕ на починалите. Ние, българите, правим помен на починалите си близки хора през този ден. Приготвяме варено и подсладено жито, хляб, вода и вино. Всеки добавя от себе си, каквото желае – дребни сладки и соленки, баница, ябълки и други. Поменът може да се направи както на гроба, така и в църква или у дома. Според това каква възможност имат хората – дали могат да посетят всички гробове на мъртвите си близки или те са на далечно разстояние, важното е да помислите за тях, да запалите свещ (дори в дома си) и да приготвите нещо за душите им.
В нашата православна религия житото е символ на възкресението, виното е символ на кръвта на Христос, паленето на свещи олицетворява нашата вяра, че душите на покойниците са безсмъртни.
Нашите традиции много често си противоречат с каноните на православието. Например, повечето хора оставят на гробовете храна за покойниците, но църквата отрича това, защото душата не яде и не пие материалното. Това, което сте приготвили, трябва да се раздаде на живи хора – съседи, приятели, роднини или бедни и нуждаещи се. Всеки път при поднасянето на храната се казва „Бог да ги прости!”.
Ето един лесен начин да приготвите жито за Задушница:
Много рецепти погрешно дават указания да варите житото, докато омекне. Това може да отнеме повече от 2 часа и пак житото да е кораво. Затова направете следното. Купете си половин килограм грухана пшеница предния ден (петък) от магазина и я изсипете в тенджера. Измийте добре и залейте с литър вода. Сложете на котлона да ври 20 минути и свалете от огъня. Завийте добре тенджерата с дебела памучна хавлия и отгоре тънко вълнено одеяло. Оставете да престои цяла нощ. На сутринта житото е набъбнало, меко и готово за приготвяне. Прецедете добре през тензух или голяма цедка, ако има останала вода. Добавете към него захар и счукани обикновени бисквити, които поемат водата, която ще се получи при добавяне на захарта. По-нататък какви вкусотии ще добавите, зависи от вас – орехи, канела, настъргана кора от лимон, стафиди и най-отгоре украса от пудра захар и резенчета ябълки, портокали, банани, киви – каквото имате. Най-добрият вариант е житото да бъде покрито с плътно було от пудра захар, върху нея изрисуван кръст с канелата, а плодовете се поднасят отделно.
Бог да прости всички починали, а за живите – бъдете здрави!
Add comment