1. Проверете състоянието
Преди да се замислите да сменяте старите разхлабени прозорци, проверете дали наистина не могат да се поправят. Ако е необходимо, потърсете съвет от специалист. Понякога се изисква единствено рутинна поддръжка, за да пестите енергия от затоплянето на дома. Може би дори ще успеете да се справите сами. Ето два съвета, с чиято помощ ще ремонтирате прозорците:
2. Запълнете отворите
Всяка дупка около външната част на дограмата пропуска влагата вътре, вследствие на което дървените рамки започват да гният. За да предотвратите това, запълнете отвори до 10 мм със силиконов кит за външна изолация, а и по-големите запушете с хоросан.
3. Предотвратете течението
Стиропорът и гуменото уплътнение се предлагат в различни форми и размери. Твърдият тип се продава на стандартни дължини, а по-мекият, еластичен вид се предлага на руло. Първо установете къде точно става течение. За да се справите по-успешно, поставете запалена свещ пред прозореца, като внимавате да не запалите завесите. Движете свещта пред дограмата. Пламъкът ще трепне, когато е в близост до течението. Проверете къде уплътнителната лента ще бъде най-ефикасна. Уверете се, че повърхността, върху която ще я залепите, е идеално чиста, защото по този начин ще се залепи плътно към дограмата. Следвайте инструкциите на производителя.
4. Използвайте нечупливо стъкло
Ако предприемете ремонтни дейности в дома си, които предвиждат поставяне на остъклени врати и прозорци, включително построяването на оранжерия или стъклен покрив, трябва да използвате нечупливо стъкло на местата, изложени на риск от удар. Можете да избирате между два основни вида: закалено и ламинирано. Закаленото стъкло се чупи доста по-трудно от стандартното, но когато това стане, то се пръсва на дребни гранули, които не причиняват наранявания. Трябва да се поръча в точния размер, защото не може да се реже или пробива, след като се изработи. Ламинираното се прави от два слоя стъкло с пластмасов междинен пласт по средата. То се чупи изключително трудно и макар че може да се напука, няма да се разпадне на малки парчета, защото междинният слой ги задържа. Ламинираното стъкло е отличен избор за прозорците на гаража или на работилницата, където държите ценни инструменти и друго оборудване. Още една положителна характеристика на ламинираното стъкло е, че пластмасовият междинен слой играе ролята на филтър, като предпазва от голяма част от вредните ултравиолетови лъчи на слънцето. Това означава, че меката мебел, килимите и картините в стаята, където е стъклото, ще избеляват по-малко.
5. Съчетавайте
Възможно е да съчетаете закаленото и ламинираното стъкло, за да постигнете най-добър резултат по отношение на нечупливост, енергийна ефективност и уединение. Консултирайте се със специалист за възможностите, преди да замените старите прозорци или да поставите нови.
Add comment