ПРОГРАМИРУЕМИТЕ ТЕРМОСТАТИ СПЕСТЯВАТ ПАРИ
Това е така, но само ако ги програмирате да го правят. Много хора погрешно смятат, че тези електронни устройства с компютърни чипове в тях автоматично ще се настроят за работа в най-енергоспестяващия режим. Това не е така. Трябва да ги нагласите сами. Прочетете внимателно инструкциите на производителя и научете как да програмирате термостата така, че да отговаря на вашите нужди – ще спестите около 15% от месечните си разходи за отопление.
ВЕНТИЛАТОРИТЕ ОХЛАЖДАТ СТАЯТА
Вентилаторите всъщност не охлаждат въздуха в стаята, а хората в нея, като имитират ефекта на вятър върху кожата. Затова няма смисъл да оставяте вентилаторът да работи в помещението, когато вие не сте там. Вместо това мислете за него като за електрическа крушка и го изключвайте, когато излизате. В противен случай просто ще хабите електричество.
КОМПЮТЪРНИТЕ СКРИЙНСЕЙВЪРИ СПЕСТЯВАТ ЕНЕРГИЯ
Toва, което прави скрийнсейвърът, е да удължи живота на монитора ви, като, докато не използвате компютъра, на екрана се появява движещ се обект. Ако оставите фиксиран образ, той ще се „запечата“ на монитора и така ще го развали. Скрийнсейвърите обаче не пестят електричество – всъщност изразходват доста от него. Ако искате да спестите енергия, без да изключвате компютъра, проверете дали има специален енергоспестяващ режим на работа: идете в контрол панела на операционната система и проверете опциите за управление на енергията.
РЕЖИМЪТ НА ГОТОВНОСТ СТРУВА ПО- МАЛКО, ОТКОЛКОТО ВКЛЮЧВАНЕТО И ИЗКЛЮЧВАНЕТО
Това със сигурност не е вярно. Като оставяте някоя машина постоянно в режим на готовност, консумирате учудващо голямо количество електричество. Ако искате да спестите енергия и пари, винаги трябва да изключвате компютъра през нощта или когато няма да работите с него по- дълго време. Изключвайте и всички останали устройства, свързани с компютъра, като скенери, принтери и колонки. Ако се захранват от трансформатор, той ще остане включен дори когато бутонът за включване на уреда е изключен.
Add comment