Специалистите дават следните съвети, които ще ви помогнат при този проблем:
- Действайте професионално
Мислете за времето, не за парите Тази идея често се приема най-трудно, когато стане дума за справяне с бъркотията. Всеки път когато купите нещо, инвестирате част от времето си. Дрехите трябва да се перат и гладят, декоративните фигурки — да се почистват от прах, играчките – да се подреждат и поправят. Затова, докато си мислите, че пестите пари, щом купите нещо на изгодна цена, вие се ангажирате да прекарате време в грижи за него. Преди да платите, добавете наум „разхода“ за поддръжка към цената на новата придобивка. Може да ви се стори по-скъпа, отколкото изглежда. Така ще успеете и да пестите средства.
- Поставете си малки цели
Разчистването на една стая на седмица или по един рафт или чекмедже на ден е лесно . изпълнимо. Ако се опитате да подредите целия дом в събота и неделя, ще се обезкуражите.
- Първо се подгответе
Преди да започнете, пригответе няколко торби или кутии и ги надпишете „Боклук“, „За раздаване“ или „Пренареди другаде“. Разделете голямата купчина вещи за подреждане на по-малки, с които ще се справите по-лесно.
- Сортирайте сходни вещи
Може да установите, че разполагате с 6 черни рокли без ръкави, 4 хладилни чанти или 8 фенера. Задръжте тези, които са в най-добро състояние, и изхвърлете останалите.
- Съсредоточете се
Определете ключови дейности за постигане на ред, като да прегледате пощата, да си платите сметките, да извършите някои елементарни поправки. Организирайте си място за всяка една от тях, подредете там „инструментите“, необходими за изпълнение на задачата, и ги използвайте, за да не ви залее безпорядъкът.
- Гардероб
Започнете с разчистване, а след това всеки път като си купите нещо ново – зимно палто например – подарете подобна дреха, която вече не носите. Така гардеробът ви ще бъде по- добре подреден.
- Поправете или изхвърлете
Поправянето на стари вещи заслужава възхищение. Но да пазите стари вещи, докато намерите време да ги ремонтирате, води само до претрупване на тавана или килера и ви натоварва емоционално. Ако не стигнете до поправка в рамките на един месец, никога няма да го направите.
КАК СЕ ПРАВИ РАЗЧИСТВАНЕ!
За да отбележи 48-ия си рожден ден, Сю Кей решава да изхвърли поне 48 вещи, които вече не използва и заемат значително място в къщата й. Тя смята, че рожденият й ден е идеалният повод да направи това, защото тогава се появяват и нови предмети. За целта си дава един месец.
Убедена е, че повечето хора могат да открият 20, 30 или дори 50 неща, които просто събират прах. Разчистването става много по-лесно с ясно определени цели и крайни срокове като в нейния случай. Сю си води бележки за всички изхвърлени вещи и когато след една година ги преглежда, установява, че нищо не й е липсвало.
Как да почистим жилището, за да намалим рисковете от алергии?
Add comment