Този сезон е ужасен за кожата и косата. Дъждовете, снеговете, бушуващите ветрове и apктичecкитe температури водят да изсушаване, зачервяване и възпаления. Затова ви трябва програма за защита.
Висока степен на защита
Ако обичате ски спорта и очаквате с нетърпение да се качите на пистите, не забравяйте, че в планините – на по-високо морско равнище, въздействието на UV лъчите се увеличава с около 25% в сравнение с морския бряг. А отражението им от снега уврежда допълнително кожата. За да предотвратите това, се снабдете със специални слънцезаицитни продукти, които комбинират подхранващи съставки против студ и сух вятър с висок слънцезащитен фактор: SPF 30 или SPF 50. Нанасяйте ги обилно по всички открити части от тялото, преди да започнете спусканията, и се снабдете с малки опаковки, които да носите в себе си за повторно нанасяне. Активните съставки ще подсилят защитната функция на кожата, ще възстановят хидролипидния й баланс и в същото време ще й позволяват да диша. Не пренебрегвайте защитата и в мрачно и сиво време, тъй като лъчите преминават свободно през облаците.
Тонизиране на мускулите
Как да избегнете болките в мускулите, след като прекарате деня по снежните склонове? Тайната, която повечето катерачи и планинари знаят е, че мускулите трябва да се затоплят и тялото да се държи на топло. Най-добре е да имате предварителна подготовка няколко седмици преди да се отправите на зимна почивка. Тичайте, плувайте, пропускайте асансьора и изкачвайте стълбите пеша. Силният студ намалява циркулацията на кръвта, предразполага развиването на вируси и кожата губи мекотата и еластичността си. Това се отнася за кожата по цялото тяло, не само за лицето. Един от вариантите да се предпазите от студа е да носите ветроустойчиви дрехи, за предпочитане от леки микрофибри, които ще ви топлят и ще ви пазят сухи. Другото, което може да направите, е да омекотите кожата, като редовно я ексфолирате и хидратирате. И също да си направите тонизираща процедура или спортен масаж в SPA център. Те премахват напрежението в мускулите, елиминират токсините и насищат с кислород органите.
Изкусителни под шапките
Студът, вятърът и влагата влияят много зле на косата, изсушават я и тя губи жизнеността си. А и шапките създават статично електричество, което води да заплитане и летене на косата във всички посоки. За да я защитите от екстремните климатични условия, поставете подхранващ балсам в краищата й. Ако сте с боядисана коса, ще трябва да защитите цвета от U\A лъчите със спрей, подобен на този, който използвате през лятото. В допълнение при всяко измиване с шампоан нанасяйте подхранваща маска, избягвайте силната струя на сешоара и ежедневното изправяне. За да избегнете наелектризирането, изберете шампоан за обем и редовно масажирайте скалпа, за да увеличите циркулацията на кръвта.
Термичен шок
На него е подложена кожата през зимата причината са резките промени в температурата – навън е много студено за разлика от домовете и офисите. Кожата се изсушава от климатика, дехидратира се, изтънява, зачервява се и губи младежкия си тонус. За да я заищитите, е желателно да я хидратирате с подходящ крем и да не забравяте да поставяте основа. Освен че ще изгради предпазен слой на повърхността, тя ще фиксира и грима.
Противостарееща грижа в студа
Защитата и хидратацията са важни за всяка възраст и тип кожа, но те не са достатъчни за дами, които се борят с признаците на стареене. Те имат нужда от плътен подхранващ крем, който да уплатни линиите и по-ясно изразени бръчки. Ако не сте привърженици на този тип текстури, тогава изберете anti-age серум, с който изглаждайте кожата, преди да нанесете ежедневния си крем. Не пропускайте зоната около очите, която е 4 пъти по-тънка от тази на лицето и първа поема всички вредни ефекти от климата и UV лъчите.
Меки ръце и устни
Кожата на ръцете и устните е най- потърпевша от студеното време. Ниските температури я карат бързо да почервенява, да се напуква, възпалява и като следствие тя загрубява. Причината е, че по горната повърхност на ръцете има много малко мастни жлези, а в зоните на устните и дланите те напълно липсват. За да защитите ръцете си, никога не излизайте в студа без ръкавици. След като измиете ръцете си, винаги ги подсушавайте добре и колкото е възможно по-често нанасяйте хидратиращ крем, който е желателно да съдържа глицерин. За да подсилите ефекта, вечер нанасяйте плътен слой върху ръцете и слагайте памучни ръкавици. Те ще действат като преграда и ще засилят по-доброто усвояване на съставките. За устните се въоръжете с балсам или гланц, който едновременно овлажнява и защитава. Подбирайте продукти с антисептични съставки като масло от алое, манго, ванилия, карите и витамин Е и ако отивате на ски, търсете със слънцезащитен фактор.
Add comment