Богатство в разнообразието
Два идентични продукта, които се отличават по цвят, могат да бъдат различни по състав. Жълтият домат не е същото като червения: в него има повече фолиева киселина, но по-малко витамин С и ликопен. И освен това той не е толкова кисел.
Ако сравните три разноцветни чушки, червената ще се окаже абсолютен шампион по съдържание на витамин А, зелената – на витамин К, а в жълтата витамин С ще е почти толкова, колкото в червената и зелената, взети заедно.
Каротинът в жълтоплодните тиквички е повече отколкото в обикновените и дори в морковите. А зелената разновидност на този зеленчук е богата на калий.
Лаймът надминава лимона по количеството витамин С (19 срещу 14 мг), но му отстъпва по отношение на желязото (4 към 35 мг).
Илюзии в цвят на дъга
Информацията за особената полза на тъмните яйца е чиста измислица. Яйцата с тъмна черупка се снасят от кокошки от азиатските породи, а с бяла – от европейски носачки. Тъмните по-добре понасят транспортирането, но многобройни експерименти са доказали, че те по нищо не се отличават от белите.
Тъмното месо дължи цвета си на миоглобина – белтък, който снабдява тъканите с кислород. Колкото по-често работят мускулите, толкова повече е този белтък – ето защо месото на кокошката при краката е тъмно, а на гърдите
– бяло. В процеса на термообработка миоглобинът се преобразува в извънредно богатия на желязо метмиоглобин. В сравнение с бялото месо в него има повече витамини от групата В (рибофлавин, тиамин), цинк и… холестерин. Тъмното месо по прийцип е по-мазно от бялото.
По-тъмните, наситено-жълти сирена са по-мазни от младите, светлите. А в червените сортове риба се съдържат 5 пъти повече витамин А (около 10 мг/100 г), 20 пъти повече витамин D (около 30 мг/100 г) и 6 пъти повече витамин В12 (около 5 мг/100 г), отколкото в белите видове риба. По съдържание на витамин Е и рибофлавин „бялата“ риба отстъпва два пъти на червената. По съдържание на мастни киселини омега-3 и омега-6 – три пъти, пише вестник „Феномен“.
Add comment