Никога не е лесно да сложиш край на една любов, но и да зачеркнеш семейство също изисква не малко емоционални усилия
„Живея с него само заради децата!“, „Не мога да си отида, докато не пораснат децата, а жена ми е съвършено чужд човек за мен…“
Познати думи, нали?! Струва ли си да поддържате „лошия мир“ в семейството? Как да бъдат предпазени децата от психологически травми при развода на родителите?…
Климатът в дома, в който съпружеските отношения се запазват изкуствено, влияе зле върху психиката на децата. Израствайки в обстановка на лъжа и взаимно раздразнение (а децата прекрасно усещат неискреното поведение на възрастните), те не могат да си представят, че може да се живее по друг начин и когато пораснат, изпитват проблеми в общуването, трудно създават приятелски и интимни отношения, често сменят партньорите си и бягат като от чума от семейството. Затова, ако съпружеските ви отношения са в задънена улица, разведете си! Но го направете като цивилизовани хора.
Предупредете предварително децата за взетото решение, дайте им възможност психологически да се подготвят за сериозната промяна в живота им Нека дадат свои предложения в плановете за живота ви след развода, обсъдете ги заедно. Вслушайте се в желанията им – с кого да живеят, кога и как да прекарват ваканциите и уикендите.
Никога не нарушавайте условията, за които сте се договорили при развода, ако нямате много сериозни основания.
Помолете децата „като възрастни“да възприемат ситуацията и да ви подкрепят.
Add comment