Чрез правилно хранене ще запазим здравето си за цял живот. Един добре балансиран хранителен режим може да забави стареенето и да предпази възрастните хора от възникването на хронични заболявания.
Храната е едно от най-големите удоволствия за човека. Тя е също мощно средство, чрез което можем да подобрим здравето си или да му навредим. С течение на времето начинът ви на хранене дава отражение върху теглото, нивото на холестерола, кръвното налягане, инсулина, мозъчната функция, емоционалното състояние и имунната система. Това, което слагате в чинията си ден след ден, заедно с гените ви ще определи дали ще живеете дълго и здравословно или ще станете жертва на инфаркт, инсулт, диабет или рак.
Установено е, че около от здравословните проблеми при по-възрастните хора са пряко или непряко свързани с начина им на хранене. Само няколко малки промени като здравословната Закуска, консумирането на риба поне 21 пъти седмично или добавянето на 1-2 допълнителни порции зеленчуци към дневното меню ще ви поведат по пътя към здравето.
Храната може да бъде лекарство
Стремежът на хората към вечна младост винаги ги е подтиквал да търсят храни, които предпазват от заболявания и удължават живота. Днес в това начинание се включват и редица диетолози. Според тях здравословните храни са:
- пълнозърнестите продукти, плодовете и зеленчуците;
- храните с ниско съдържание на наситени мазнини (каквито се съдържат в тлъстите меса и пълномаслените млечни продукти);
- храните с оптимално количество калории.
За да ви помогнем да се ориентирате кои храни са най-полезни за вас, ние сме ги подредили на различни нива в пирамида. В основата са зърнените и пълнозърнестите продукти, които трябва да присъстват в най-голяма степен в менюто ви. След това се нареждат плодовете и зеленчуците. Следват храните, богати на белтъчини, които трябва да приемаме в умерени количества. На върха са захарните изделия и мазнините, които е важно да ограничим до минимум.
Кои са положителните страни на този подход към храненето? Прилагането му снижава риска от най-често срещаните сърдечносъдови заболявания до захарен диабет. Учените са установили, че навсякъде по света хората, страдащи най-малко от хронични заболявания, се придържат към тази схема на хранене, която често е определяна като „хранене на растителна основа“.
Add comment