Индивидите, които са били лишени от сън, впоследствие са били по-малко фиксирани върху лица
Изследователи от университета на Упсала, Швеция, са стигнали до заключението, че липсата на сън пречи на хората да разчитат адекватно емоциите на другите по лицата им, пише сп. “Нейчър енд сайънс ъв слийп”.
В проучването са участвали 45 доброволци, които е трябвало да останат будни една нощ.
Учените след това са проследили движението на очите им с помощта на специализирана технология.
Оказва се, че индивидите, които са били лишени от сън, впоследствие са били по-малко фиксирани върху лица.
Те също така неправилно или твърде късно са интерпретирали емоционалното състояние на другите.
Изследователите са установили още, че хората, лишени от сън, са способни да възприемат ядосаните лица като будещи по-малко доверие.
Лицата пък с неутрално изражение били приемани като недостатъчно привлекателни.
Липсата на сън може да увреди способността на организма ви да се бори с болести и да отслаби имунитета ви. Това помага лесно и по-често да се разболявате. Изследователите дори откриват реципрочна връзка между съня и имунната ви система.
Неслучайно когато се разболеете, лекарите съветват топла храна, одеяло и повече сън.
Спането по-малко от седем часа на ден, особено в работни дни, е често срещан навик при много хора. Последствията, свързани с липсата на сън, са сериозни и водят до чувство на умора, стрес, но и други много по-сериозни здравословни проблеми, като увреждане на когнитивната функция или повишен риск от рак.
Преди недостатъчният сън да се превърне в хронично разстройство и да доведе до други по-сериозни проблеми за здравето, обърнете внимание на някои сигнали, които тялото ви изпраща и не бива да пренебрегвате.
Add comment