Мислиш си, че боденето на непринуден разговор е най- елементарното нещо на света за отворена, дружелюбна и забавна персона като теб? Да, докато не попаднеш на някое парти, пълно с непознати, и не разбереш какво значи глаголът „спичам се“. На всеки се случва, защото това, което англоговорещите наричат small talk, всъщност си е голямо изкуство. Но пък никога не е късно да го овладееш – следвай тези 6 стъпки и остави притеснението, фалша и неловките паузи за аматьорите, споделени в априлския брой на сп. „Glamour”.
СТЪПКА 1: Направи първата крачка
Свенливостта може да е много хубаво качество в романите на Вазов, но в живота няма да ти спечели главната роля. Затова не я вземай с теб на партито! Като попаднеш сред непознати, първата ти задача е да се усмихнеш и да грабнеш инициативата в свои ръце, вместо да се скатаваш и да чакаш някой теб да те заговори. Това е страхотна инжекция адреналин, ще видиш. Изборът на събеседник обаче не е без значение – много по-трудно ще пробиеш групичка оживено разговарящи хора, отколкото ако решиш да щурмуваш момичето, което си седи само в ъгъла и се взира в ледчетата в чашата си. Започни директно с едно просто „Здравей, аз съм Лора. Ти как се казваш?“. Все пак това не е свалка, така че не се хаби да оригиналничиш – никой не го очаква от теб.
СТЪПКА 2: Запомни името
От опит знаеш, че това понякога е по-трудно, отколкото да си запомниш пин кода от първия път. Но има една много ефикасна техника – след като човекът ти се представи, веднага повтори името му в следващата си реплика, например „Приятно ми е да се запознаем, Нели“. Така ще го запечаташ в паметта си, а новата ти позната ще усети, че не е просто поредната анонимна малка гара, през която преминаваш. Имената са важни и особено в едни зараждащи се отношения е добре да се повтарят често в разговора. Ако все пак забравиш как се казва, не се бави да я попиташ отново. Не е грубо или нелю- безно – напротив, показва интерес. Колкото по-дълго се правиш, че знаеш името, толкова по-голям сакатлък може да стане, когато се наложи да признаеш, че не е така.
СТЪПКА 3: Започни с общото между вас
Независимо дали си на рожден ден на приятел, или на някакво светско събитие, между теб и останалите гости винаги има нещо общо, най-малкото поводът или човекът, който ви е събрал. Затова най-добрата ти следваща маневра е да намериш свързващия елемент между теб и непознатия и да го предразположиш с някой лек въпрос като „Ти откъде познаваш рожденичката?“. Гаранция, че това ще развърже езика му, защото няма как да ти отговори с една дума. Друг вариант е да направиш комплимент, отново последван от въпрос: „Много хубава рокля имаш, и аз отдавна търся нещо подобно. Откъде си я взе?“. С две думи – бъди любопитна към събеседника си, има време да разказваш за себе си.
СТЪПКА 4: Слушай внимателно
Понеже всички сме луди по звука на собствения си глас, често въобще не слушаме какво излиза от устата отсреща. Е, така няма да стане. Разговорът ще тръгне по вода само ако внимаваш в чуждите реплики и улавяш думите, които могат да пораснат в цяла нова тема. Това ще те спаси и в случай че си започнала зле с нещо супер банално, като забележка за времето например. Ако от немай къде си тръгнала да говориш за дъжда навън, не се коси, а наостри уши какво ще сподели другата страна. Може да каже, че и на нея й е омръзнало да й се накъдря косата от влагата, или пък че не успява да си разходи кучето като хората. И ето ти две нови теми, които веднага да сграбчиш – прически и домашни любимци.
СТЪПКА 5: Споделяй… разумно
Разбрахме се колко е ключово да задаваш въпроси, но, хей, любо- питке, внимавай разговорът да не се превърне в разпит. Редно е и ти да открехнеш малко вратата и да споделиш неща за себе си – обаче внимателно, като на първа среща. Токучцо сте се запознали, така че си спести изповедите от типа „Добре съм, предвид че гаджето ми ме заряза миналата седмица!“ или „Ох, аз не мога да пия – на антибиотици съм, имам инфекция“. Едно е да си искрена и открита, съвсем друго – да бълваш нежелана информация. По принцип избягвай здравната тема, дори наскоро да са ти извадили единия бъбрек и това да ти е най-важното в момента – все пак сте на купон, а не на визитация.
СТЪПКА 6: Вълнувай се
Отривистото кимане с глава и издаването на нечленоразделни звуци в стил ъм-ъхъм не е достатъчно, за да покажеш, че разговорът те вълнува, а не го търпиш поради липса на по-добри опции. Ще постигнеш повече, ако вкараш в играта впечатлителни реплики като „О, шегуваш се!“, „Не мога да повярвам“, „Браво на теб!“. Колкото по-позитивно реагираш, толкова по-желан събеседник ще бъдеш. Просто вложи малко душа в цялата работа и ще видиш как едно най- неангажиращо бърборене може да ти направи вечерта, а защо не и да доведе до голямо приятелство.
Помощ, досадник!
АВАРИЙНА СИТУАЦИЯ:
ВМЕСТО НА ПРИЯТЕН СЪБЕСЕДНИК, ПОПАДАШ НА ДОСАДНИК, КОЙТО ТИ ДЕЙСТВА КАТО КИТАЙСКО МЪЧЕНИЕ. НАЙ-ХИТРИЯТ НАЧИН ДА СЕ ОТЪРВЕШ ОТ НЕГО, БЕЗ ДА ГО ОБИДИШ, Е КАТО ГО ПОКАНИШ ДА ДОЙДЕ С ТЕБ – ДО БАРА, ПРИ ХОРАТА В СЪСЕДНОТО СЕПАРЕ ИАИ ЗА ДА ГО ЗАПОЗНАЕШ С НЯКОГО. ТОВА Е ДОСТА ХЛЪЗГАВ ХОД, ПРИ КОЙТО РИСКУВАШ ДА СЕ СДОБИЕШ СЪС „СЯНКА“ ДО КРАЯ НА ВЕЧЕРТА, НО ОБИКНОВЕНО ДАВА РЕЗУЛТАТ.
Тайната на щастието = Тайната на общуването
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment