Смята се, че 9-10 години са един от най-безпроблемните периоди – детето вече се е адаптирало в училище, има собствени интереси, постепенно придобива все по-голяма самостоятелност
Но на някои не им е лесно, ако са болезнено стеснителни и срамежливи.
Стеснителността не е безобидна. Тя е състояние на психиката и обусловеното от нея поведение. Характерните й черти са нерешителност, боязливост, напрегнатост, скованост, не-ловкост в обществото на други хора заради неувереността в себе си или липсата на социални навици. Болезнено стеснителните хора често се страхуват от заобикалящия свят. Всичко това стресира организма им.
Стеснителността става особено видима в предпубертетна възраст, но първите й симптоми се появяват по-ранно. Внимателните родители още на 5-6 забелязват, че детето е склонно да се затваря в себе си. Стеснява се, когато вкъщи идват гости, не участва в празничните представления в детската градина, неохотно ходи на места, където се събират много хора. Някои деца чак се поболяват преди идването на гости у дома или заради необходимостта да отидат някъде на гости. Когато стеснителното хлапе тръгне на училище, проблемът се изостря.
За да му помогнете, позитивното мислене е от голяма полза
Покажете му хубавите страни на общуването. Под формата на игра го накарайте само да открие плюсовете и да си ги запише. Не го плашете с назидателни приказки, че светът е опасен и пълен със злосторници. Учете го спокойно и мъдро да се пази, но не го настройвайте срещу всичко непознато и всички хора, на които по начало не бива да се доверява. Мислете с какви думи говорите за учителите, роднините, познатите деца.
Покажете му как да вдишва и издишва дълбоко в моменти на стрес – 45 секунди бавно и дълбоко, после 45 секунди в обичайния ритъм
Мозъкът се съсредоточава върху изпълнението на дихателната задача и забравя за паниката. Учете заедно дълги стихотворения и заедно ги декламирайте пред огледалото, после тренирайте изпълнение пред публика с другите членове на семейството. Нека детето постави оценка от 1 до 10 на своята и на вашата декламация.
Канете по-често хора вкъщи. На своя територия детето по-лесно ще се справи със срамежливостта си. Карайте го да пее, декламира, свири на импровизирани представления за роднини и гости.
Правете си семейни фотосесии по празниците, после разглеждайте снимките и подчертавайте колко добре изглежда детето на тях. Обличайте го в ярки и красиви дрешки, не го превръщайте в сиво мишле, така само засилвате стеснителността му.
Add comment