Че детето ще научи лоши думи от връстници в детската градина или от по-големите на площадката е доста разпространен родителски страх
Основателен е, защото хлапетата научават изрази, от които и възрастен ще се изчерви. Няма как да опазите своето от среща с грубата лексика, но може да се постараете да не я употребява.
Опитайте се да го разберете. Всъщност децата говорят гадости, за да угодят на възрастните, колкото и невероятно да изглежда. Спомнете си как сте се радвали, когато сте чували от хлапето несъответстващи на възрастта му мъдри изказвания, поощрявали сте го и сте се забавлявали. То отново и отново иска да ви се хареса със знанието на думи от речника на големите, с поведение на възрастен, защото разбира колко много искате да порасне. Стреми се да ви учуди и възхити, при това колкото е по-голя-ма аудиторията, толкова по-добре. Точно заради това неприличните думички често се изплъзват, когато имате гости например.
Реагирайте спокойно. Рано или късно доброто ви дете ще каже неприлична дума
Не драматизирайте. Това не означава, че ще тръгне по крив път, просто е придобило ново знание, макар и ненужно. Щом споделя с вас информацията, значи ви вярва, затова не бива да се гневите и възмущавате. Още по-неразумно е да се смеете, въпреки че при много хора смехът е защитна реакция при шок. В случая смехът ще поощри детето и следващия път то ще каже още по-пиперлива думичка, за да ви разсмее. Освен това силно изразената родителска реакция, независимо дали положителна или отрицателна, ще укрепи в съзнанието му думата като значима и
тя трайно ще заседне в главицата.
Дайте оценка. Разбира се, че не бива да се правите на глухи, нито да го хвалите за казаното. Напротив, длъжни сте незабавно да дадете ясна и категорично негативна оценка. Обяснете, че нито вие, нито другите хора одобряват неприличните думи, че те може често да се чуват по улиците, но е срамота да се повтарят.
Но ако детето е чувало ругатни от вас, трудно ще ви повярва
Не бива да лицемерничите и да отричате, че сте употребявали гадни изрази, защото изпращате на детето посланието „Може да си говориш, но да си признаваш – не“. По-скоро му кажете, че е срамно да се говорят подобни неща, но че и възрастните, включително вие, понякога грешат. Бихте искали обаче то да е по-добро от вас и да не повтаря вашите грешки.
Add comment