Как се извъди такова…разсеяно, тромаво, несръчно, разхвърляно и т.н. дете. Разновидност на фразата е „На кого се метна такова…“
Ами сигурно на вас, нали сте му родители. Или може би на гадната свекърва или тъща, но да бяхте гледали по-внимателно до девето коляно, преди да се ожените.
Обикновено мама и татко изпускат тези фрази, като наследникът с нещо ги е подразнил. Смятат, че са незлобливи, защото са изречени с обич. И какво пък толкова, дори да кажете „Ама че си глупава“, нима собствената ви дъщеря наистина ще повярва, че я смятате за глупава.
От един път може би няма, но от няколко пъти ще повярва.
Децата са по-силно податливи от възрастните на внушения от думи
Често ги възприемат и съвсем буквално. Например фразата „Ти нямаш мозък“ може сериозно да уплаши детето.
Още по-вероятно е то да повярва, че е несръчно или тромаво, щом мама казва така. То й има 100% доверие и приема нейното определение за своята личност. И за цял живот се смята за такова, каквото родителите му са го наричали.
Психолозите са абсолютно категорични, че трябва изключително много да внимавате с етикетите, които волно или неволно лените. Има един феномен – самосбъдващо се пророчество. Той работи при възрастните – убедени сте, че ще се провалите на тези преговори с партньори и се проваляте, не подписвате сделка. Още по-силно работи при децата – те буквално са програмирани да осъществяват родителските очаквания. Казвате на сина си, че е разхвърлян и губите всякакъв шанс някога да си подреди стаята. Ама той си е такъв – разхвърлян.
Специалистите съветват да не слагате определения върху детето, а да използвате „Аз“ съобщения, когато искате да предупредите за възможен риск и последствията от него. Не „Много си разсеян“, а „Страхувам се, че си много разсеян и това може да бъде проблем в училище“. Така те не звучат обидно, защото говорите за своите чувства, не за неговите недостатъци. И резултатът ще бъде друг. Детето ще направи
всичко възможно да ви докаже, че не сте прави, твърдят психолозите.
Add comment