Ако успеете да намерите подходящо хоби, което да ангажира вниманието и времето на порасналото дете, то времето му прекарано, докато го върши наистина ще бъде свободно
Синът или дъщеря ви лежи на дивана и цъка на някакво устройство. Това е идеалът на тийна за прекарване на свободното време.
Не четете конско -не само няма смисъл, но и има опасност заради това, че ви дразни, да го прави още по-усърдно. Дайте идея да си намери хоби чрез технологиите, които очевидно единствени могат да запалят някакъв ентусиазъм у него.
Свалете си самите вие приложение, което открива идеалното хоби, и подтикнете детето си да се възползва от тази услуга. То ще каже, че това е страшна глупост. Но ако предложите да купите нов екип на сина си, щом идеалното хоби за него се окаже баскетбол, или нова камера, ако в щерка ви се крие бъдещ фотограф, вероятно ще спечелите внимание.
Покажете възможно най-много варианти, като разгледате например сайта discoverahobby.com, за да се подсетите за всички видове хобита. Мислете какво тийнът все пак обича да прави и е добър. Изчеткайте го за неговите таланти и възможности – това ще го мотивира да се хвърли по-сериозно в някой спорт или пък в някаква творческа дейност. Анализирате неговата личност – ако е много енергичен и не може да седи на едно място, елегантно го насочете към нещо активно, в което ще хаби енергия. Ако е състрадателен и обича животни, предложете доброволческа работа в приют.
Самите вие си припомнете какво обичахте да правите и подновете някое свое хоби. Личният пример е силен мотиватор даже за тийновете, а току виж се породи и здравословна конкуреция между вас.
Имайте едно наум, че едновремепшите хобита биха изглеждали безумно ретро на наследника ви. Вече никой не събира марки и салфетки. Така че хич и не ги предлагайте.
Ако тийнът си хареса нещо за правене в свободното време, го окуражете и не го критикувайте
Може да иска да стане редактор на Уикипедия или пък диджей. Окажете му подкрепа, дори да ви се иска вместо в баскетболната зала да ходи в оперна.
Всичко, свързано с хобито на тийна, трябва да стане обект на интерес у дома. Така той ще знае, че семейството му е съпричастно и ще има стимул да се представя добре, съветва „Всичко за семейството“. А колкото по-ангажиран е мозъкът му с някакво хоби, толкова по-малка е вероятността да се забърка с кофти компании и да кривне от правия път.
Add comment