Всяко домакинство е постоянен генератор на прах, който влошава въздуха
Какви мерки да предприемете, за да подобрите домашната екосреда?
• Минаването с прахосмукачка два пъти седмично дава добър ефект. Ако е остаряла, не се скъпете за нова и изберете качествена машина, която задържа максимално дребните прахови частици. Старият или повреден уред само „разбърква” праха.
• За успеха на битката решаващо е редовното чистене на контейнера и на миещия се филтър, ако прахосмукачката е без торбичка. Имате ли уред с торбичка, сменяйте я редовно, като използвате модел, маркиран с инициалите НЕРА -знак за високо ефективно прахово пречистване.
• Щом ползвате климатик за отопление, чистете веднъж месечно филтрите на вътрешното тяло. Свалете ги, напръскайте с обезмасляващ препарат и след десетина минути ги измийте под душ с гореща вода.
• Може да инвестирате в комбиниран електроуред за овлажняване и пречистване на въздуха. Някои модели имат и функция за йонизиране, което се отразява положително на здравословната среда. Тези уреди работят на вакуумен и
ултразвуков принцип, а някои имат водни контейнери за задържане на праха. В зависимост от модела, мощността и обема на пречиствания въздух на час цената варира от 20 до 200-300 лева.
• За чистене на подовете ползвайте моп с микрофибърно покритие. То задържа фините частици и се мие лесно. Бършете мебелите също с влажна микрофибърна кърпа. Изпирайте я често и не я използвайте суха, тъй като няма да задържа праха. Минавайте с нея и стените при по-основно чистене, като я движите от тавана към пода.
• Разхвърляният гардероб генерира доста повече прах от подредения, неприбраните и непочистени обувки – също. Да не говорим за библиотечните рафтове без вратички и купищата стари вестници и списания.
Add comment