Когато учителят е причина детето да намрази даден предмет в училище, има варианти за противодействие, без излишни скандали
„Минаха няколко месеца, откакто учителката започна да преподава на сина ми в 5 клас, успя да го откаже от математиката. Той вече твърди, че това е най-отвратителният предмет. Не му е лош успехът засега, но прави само толкова, колкото е възложила учителката и не иска да реши дори една допълнителна задача. Сякаш се бунтува срещу нея. Ние с мъжа ми сме уплашени, защото се надявахме, че детето има математически способности и ще влезе в гимназията по информационни технологии. Не знам какво да правим.“
Това е съвсем истински разказ на майка, чието дете е попаднало на госпожа, която така преподава, че кара децата не да обикнат, а да намразят предмета й
Тя е прословута с този ефект от поне десетина година и го постига с един и същ номер – на контролно винаги дава задача от вид, какъвто не е показвала как се решава. Повечето деца не се справят с нея, а госпожата прави извод, че не учат и не разбират математиката. На директорката й е омръзнало от родителски оплаквания, но за уволнение на учителката основание няма.
Понеже действието се развива в елитно столично училище и останалите преподаватели са добри, на майката съвсем не й се иска да си мести детето. Но от собствен опит знае колко важен е учителят. Той може да увлече всички деца и те с удоволствие да учат по предмета му. Може да разпознае най-талантливите и да положи усилия да развива способностите им, като работи допълнително с тях или просто като изисква повече от тях. Може да направи и обратното – да ги отблъсне примерно от литературата, като си „изпява“ урока, без да се интересува дали децата го разбират, като им демонстрира пренебрежително отношение и никое никога не получава похвална или окуражителна дума от него.
Не е рядкост синът или дъщеря ви да попадне на такъв учител точно по предмет, по който има способности да се развива.
Тогава единственият ви изход като отговорни родители е да се постараете да минимизирате вредите – да пратите детето си при частен учител или при близък, който да го мотивира
Неговата роля ще бъде не толкова да помага на петокласника да разбира уроците и да решава задачите, макар че при лош преподавател в училище нищо чудно дори за отлично справящото се доскоро дете в един момент материалът да се окаже неразбираем. Ролята на частния учител ще е да убеждава, че математиката, да речем, не е отвратителна и трудна наука, да го насърчава да полага усилия и да го вдъхновява, че може да постигне успехи в тази област.
По-евтин и не по-лош вариант е да запишете детето на курсове. Проучете внимателно какво точно предлага школата – дали помощ за усвоявания в училище материал, или надграждане. Разпитайте и за преподавателите – те трябва да запалят сина или дъщеря ви, да покажат, че въпросният предмет е интересен. Много от школите редовно участват в олимпиади и състезания, така че в по-широка конкурентна среда ще имате възможност да разберете как се развива детето.
За него ще бъде даже по-интересно да общува с други свои връстници, с които има общи интереси. Това е допълнителен плюс, защото мотивираните деца ще дърпат напред и вашето.
Ако сте родители на петокласник, обърнете му повече внимание. Този
клас е труден, защото вече има много предмети и много преподаватели
Първоначалният стрес би трябвало да е отминал от септември досега, но често разпитайте детето какво учат по отделните дисциплини, има ли трудности, какви са му впечатленията от всеки учител. Гледайте редовно какво пише в бележника. Говорете с всички преподаватели, когато има родителска среща, за да разберете те какви впечатления имат от сина или дъщеря ви. При незадоволителни оценки веднага идете да се видите с учителя в часовете му за консултации. Той ще ви каже какъв според него е проблемът – вашият наследник не учи, или пък личи, че полага услия, но въпреки това не се справя.
Посъветвайте и детето си да ходи при учителя в часовете му за консултации, за да пита, ако не е разбрало преподавания материал
По принцип в прогимназиалния курс би било полезно да предложите на детето да го запишете на курсове или при частен учител по някой предмет – било защото материалът му се вижда труден, било защото му е интересен и ще получава допълнителни знания. В първия случай ще спасявате успеха. Във втория ще помогнете на сина или дъщеря си да се насочи към област, с която би могла да бъде свързана бъдещата му професия.
Add comment