През зимата краката са скрити, но точно тогава имат нужда от особено внимание
Дебелите чорапи, тежките обувки и грубите материи на панталоните стресират кожата им, която трябва да се бори и със студа. Редовните домашни процедури са още по-нужни.
През зимата кожата на краката има по-малка възможност да диша, следователно повече съхне. Резултатът е напукване, лющене, предразположение към мазоли.
Най-лесният начин да овлажните краката са кремовете и лосионите за тяло. Нанасяйте ги всеки ден след душ, а при възможност подхранвайте ходилата и сутрин, и вечер. В състава на специалните за ходила е добре да влизат урея, млечна и салицилова киселина. Но те са силни, затова нанасяйте специалните кремове през ден, като ги редувате със скрабове, ванички и маски.
Ваните вечер ще ви помогнат не само да подобрите състоянието на кожата, но и да се избавите от умората. Общото правило е температурата на водата да не надвишава 35-37 градуса. Подходящите билки за краката са жълт кантарион, невен, пелин, дъбова кора, цветове от подбел. Смесете равни части от тях (или само от някои), залейте с вряла вода и оставете за половин час. Прецедете отварата и разредете с топла вода в съотношение 1:3. Дръжте краката, докато водата изстине напълно. Подсушете и втрийте зехтин. Обуйте памучни чорапи и спете така. Тази вана отлично смекчава и подхранва кожата, лекува възпаления и потливост.
Ако петите са силно загрубели, към билковата вана добавете морска сол, сода и сапун
Тази смес ще помогне за размекване на кожата и след това ще можете да ексфолирате петите с пемза или специален нож за пети.
Подхранваща маска на ходилата може да направите, като смесите 1 с.л. брашно, 1 с.л. лимонов сок и 1 белтък. Нанесете за 30 минути, измийте и намажете обилно с хранителен крем.
Скраб за излющване на мъртвата кожа може да си направите сами на основата на обичайния си крем за крака. Добавете за ексфолация грис, смлени овесени ядки, цитрусов сок, морска сол, едро смляно кафе или счукани гроздови семки. Нанесете на ходилата и след 7 минути измийте с по-груба четка.
Ходилата се потят през зимата повече, отколкото през лятото. За да се предпазите от гъбички, на работното място слагайте по-леки обувки, а не стойте цял ден с ботуши. Другата мярка срещу потенето е да драните правилно организма си – то се провокира и от недостиг на витамините А и С. Ще си ги набавите със зеле, спанак, бобови култури, моркови и цитруси. Втривайте в кожата и масла от тези продукти, за да храните кожата отвън.
Add comment