Че лукът е полезен за здравето, съмнение няма
Но той е незаслужено пренебрегван в козметиката, най-вече заради миризмата. Но пък обикновено забърквате маски за красота вечер или през почивните дни. Кажете“ Търпи, мъжо, за да съм хубава” и действайте.
Когато сте наясно с всичките му полезни свойства, напълно ще забравите за миризмата на лука. Богатото съдържание на витамините А и Е защитава лицето от вредното въздействие на околната среда, забавя стареенето, активизира регенерацията на клетките и има подмладяващо действие. Лукът е основен източник на кверцетин, който предотвратява появата на бръчки и подхранва кожата в дълбочина. Витамин Н (биотин) се среща рядко, но в лука е в изобилие. А той регенерира тъканите, стимулира обновяването на епидермиса, пази кожата от пресушаване. Ефирните масла са с високо съдържание на сяра, която е необходима за образуването на колагена, отговарящ за еластичността на кожата. Фолиевата киселина тушира възпаленията и следите от тях, затова маските с лук се смятат за едни от най-добрите при пъпки. Флавоноидите, на които се дължи миризмата и лютевината, стимулират циркулацията на кръвта, а така се връща свежият и здрав вид на кожата. В зеленчука има още десетки полезни вещества, които подмладяват, подобряват тонуса и заглаждат бръчките на лицето.
За домашната ви козметика са подходящи всички видове лук – бял, червен, жълт. Когато изпечете или сварите лука, активните компоненти намаляват, затова такива маски се препоръчват най-вече за подхранване и подмладяване на лицето
Има различни начини да се избавите от острата миризма. Ако кожата ви е мазна, след маската с лук натрийте лицето с лимонова вода. Пропорциите на сока в нея зависят от степента на омазняване – оптималната е 2 с.л. сок на литър вода. Ако кожата ви е суха, натрийте лицето с растително масло – зехтин, бадемово, ленено или от гроздови семки. При нормална кожа ще помогне ефирно масло с изразен аромат – жасминово, розово, кокосово или лавандулово. Добавете няколко капки в литър вода и се измийте.
Add comment