Излющването на мъртвите клетки с ексфолианти позволява на живите да дишат, обмяната на полезни вещества в тях е по-пълноценна
Не е нужно да купувате скъпи ексфолианти, а поевтините често са пълни с консерванти и химични съединения. Може да си приготвите скраб ексфолианти и у дома.
Повечето рецепти са предназначени за мазна кожа, която е по-дебела, по нея често се появяват възпаления и черни точки. Ек- сфолирането е задължително, за да стане по-гладка и здрава. Правете процедурата 1-2 пъти в седмицата.
При суха, тънка и чувствителна кожа трябва да използвате пo-щадящи съставки, с по-гладка консистенция и с подхранващи растителни масла (маслиново, бадемово, сусамово). Трябва да има и такива с растителни екстракти (от лавандула, градински чай, невен, смирна, лайка).
Скраб от сода за хляб действа добре на кожа с разширени пори, склонна към образуването на черни точки. Почиства, избавя от мазния блясък, придава матовост, предпазва от пъпки. Измийте лицето и леко го подсушете. На тампон нанесете малко измиваща пяна, а отгоре поръсете половин лъжичка сода.
Старателно обтрийте лицето, като обръщате специално внимание на челото, носа и брадата. След това измийте със студена вода и натрийте лицето с кубче лед. Тази маска може да прилагате и при суха кожа, но не трийте прекалено силно и дълго.
Само при мазна кожа използвайте смес от 1/2 ч.л. сода, по 1 ч.л. морска сол и лимонов сок
С леки движения масажирайте лицето с кашичката, без да се престаравате. Изплакнете със студена вода
Tози скраб е смес от смляна морска сол и 1 разбит белтък. Той стяга порите, леко избелва и подсушава лицето. След като измиете, нанесете овлажняващ крем.
За суха кожа е подходящ ексфолиант от овесени ядки. Той прави кожата мека, гладка и свежа. Особено полезен е при застаряваща кожа, защото заглажда малките бръчици. Залейте 1 с.л. едросмлени овесени ядки с 2 с.л. горещо мляко или сметана. След 5 минути нанесете на лицето с памучен тампон и старателно масажирайте. Измийте с вода със стайна температура и намажете с подхранващ крем.
Add comment