Дневният режим не трябва да е железен. Че е необходим, необходим е, но да не мърдате на йота от него е излишен перфекционизъм
Може вашето 3-годишно дете да е от онези хора, които цял живот имат нужда да спят по-малко от другите. Така че не се инатете като в 21 ч. му кажете „Лека нощ“, задължително да изгасите и лампата. Оставете го да си разглежда книжка или тихичко да си играе в леглото, въпреки че до ставането сутринта няма да му се спи, напротив, ще стане още по-трудно, защото ще го изнервите.
Сигурно като част от дневния режим сте определили кога и колко време може да се гледа телевизия. Понякога обаче отстъпвайте. Правете компромис, щом детето иска да си догледа филмчето. Нали и вие не отивате да перете по средата на някой романтичен или напрегнат епизод от сериала. Да позволите нещо подобно не
значи да разваляте дисциплината. Просто показвате разбиране, зачитане, любов.
Никакви отстъпки в обучението. Защото ако се предавате в ранна възраст, лошо ще свикнете детето и така ще продължи завинаги. Този съвет е правилен като цяло и грешен в детайлите. Има си „таблица“ и за това – на каква възраст какви физически и умствени способности трябва да развие детето. Но обърнете внимание, че в литературата се посочват граници – между толкова и толкова месеца или години. Точно защото хората са различни. Не упорствайте вашият син или дъщеря да проходят непременно на 12 месеца. За цял един човешки живот какво значение има, ако това стане на 14. Не досаждайте с непрестанни уроци за цветовете или как казва котето, защото сте прочели, че на съответната възраст вече трябва да знае. Това не значи да се отказвате, а да измисляте начини за обучение, подходящи точно за вашето дете.
Не се тормозете с генерални изводи, че наследникът ви не е много умен. Ако наистина нещо в развитието му ви тревожи, посъветвайте се с педиатър, психолог, педагог. Те за това са учили.
Leave a reply