Свикнали сме да купуваме макаронени изделия, макар че приготвени вкъщи, те са по-вкусни
Много хора смятат, че прясната домашна паста изисква завидно кулинарно майсторство. Истината е, че ако спазите няколко основни правила, дори да сте начинаещи в кухнята, ще постигнете добър резултат.
Брашното, с което работите, трябва да е качествено. В класическите рецепти за италианска паста се използва брашно от твърди сортове пшеница и тестото се приготвя само с вода. По-капризно е за обработка, добре е да имате специален уред за разточването и нарязването му. По-лесно е да използвате брашно от меки зърнени сортове. Може да изберете тип 500, макар че у нас вече се намира и италианско бяло брашно от мека пшеница тип 00 (отговаря на нашия стандарт тип 500), а също и семолина (едрозърнесто брашно, което прилича на пшеничен грис и на италиански се нарича Semola di Grano Duro). Правилото е на човек да предвидите по 100 г брашно плюс 1 яйце и малко вода. Брашното непременно пресейте, за да се насити с кислород и тестото да стане еластично, за да се разточва лесно.
След като пресеете брашното на купчинка в голяма купа или върху поръсена с брашно повърхност, направете кладенче и в него чукнете яйцето. Поръсете с щипка сол и разбъркайте първо с вилица, после с пръсти, като постепенно прибавяте брашно от краищата на купчината към центъра. Ако сместа е прекалено суха, прибавете малко вода – по 1 с.л. на 100 г брашно. След това започнете измесването с ръце около 15 мин. Месете с долната част на дланта, като многократно разтягайте тестото с натиск напред и го сгъвайте обратно към вас, за да стане еластично. Не го премесвайте – трябва да е меко и да не лепне. Оформете го на топка, увийте го в прозрачно фолио и го оставете в хладилника половин час.
Пристъпете към разточването. Ако имате машинка за домашна паста (може да се купи срещу стотина лева), отрязвате парчета от готовото тесто, които разточвате с машинката на тънки кори.
Ако по време на разточването тестото лепне, се поръсва с малко брашно. Ако е твърдо, се навлажнява.
С точилка разточвайте върху поръсена с брашно повърхност. Разделете тестото на няколко части и ги разточвайте поотделно. Парчетата, с които не работите, покрийте с кърпа, за да не съхнат. Разточвайте постепенно, като движите точилката само напред и постоянно завъртайте на 90 градуса получената кора. При нужда леко поръсвайте кората с брашно, за да не залепва за точилката. Постепенно разтеглете кората до дебелина 2 мм.
Готовата кора навийте на руло и нарежете на ивици с тънък остър нож или кръгъл нож за тесто – гладък или къдрав, за да придадете по-интересен вид на вашата паста. Ножа предварително потопете в брашно, за не залепва тестото за него. Развийте получените ивици и ги прострете върху кърпа, голяма дъска за рязане или дори облегалка на стол, покрита с кърпа, за да поизсъхнат за около половин час. С машината за паста ще получите доста по-богат асортимент от фиурки, защото всеки модел има няколко вида ножове за изделия с различна дължина и форма.
Най-добре е да сварите прясната паста веднага след като поизсъхне, макар че е възможно и да я замразите, или пък да я изсушите като домашна юфка (на слънце или в машина за сушене). Прясната паста варете в подсолена вода -пропорцията е литър вода на 100 г паста. Варенето трае от 2 до 5 мин. в зависимост от дебелината на пастата. Но ако искате да е наистина ал денте, я варете не повече от минута и половина-две. След това не я изплаквайте със студена вода, само я отцедете и я поръсете със зехтин и залейте със сос по избор.
Add comment