Безпокойството преди важен изпит е съвсем нормално състояние
При някои ученици обаче то се проявява в обострена форма и идва не само по време на големите изпити, а и при по-маловажните. Добре е да не пренебрегвате този страх на сина или дъщеря си, защото той може да съсипе успеха.
Не става дума за класическия случай, в който тийнейджърът се притеснява, защото си знае, че не си е научил добре. Има друг друг вид тревожност, която не е свързана с това дали детето е подготвено или не. Често я наричат свръхтревожност и причините за нея идват от неосъзнати детски страхове, от проблеми в семейството, от нереалистични очаквания от страна на родителите и т.н.
Страхът от провал е една от възможните причини. Някои родители успяват да научат децата си да гледат на предизвикателствата като на възможност да подобрят качествата си и да докажат себе си, но други виждат преди всичко потенциален неуспех. Тук често играе роля споменът за предишен провал на изпит, който не е бил превъзмогнат.
Така че бъдете внимателни, когато наказвате децата си заради лошо представяне в училище. Ако сте прекалено строги, може да им създадете трайна фобия от явяване на тестове. Най- добре е да хвърляте усилия, за да ги мотивирате да учат повече, отколкото да правите живота им още по-неприятен, когато сгафят. Възможно е детето ви да се върне посърнало от училище и да ви каже, че не е направило нищо на изпита днес, защото мозъкът му е блокирал.
Преди да започнете да му се карате, че не се е подготвило достатъчно, установете дали то не страда от свръхтревожност. Разпитайте го какво точно се е случило. Ако освен „парализата“ на мисълта се е изпотило, започнало е да трепери, сърцебиенето му се е ускорило, чувствало се е замаяно и главата скоро след това го е заболяла, най-вероятно вашият син или дъщеря попада сред онези 15-20% от тийнейджърите, които имат нужда от по-специално внимание по този проблем.
Add comment