Често избухваш, не успяваш да овладееш емоциите си и се притесняваш, че ще се изпокараш с приятелите си
А и те не са от най-търпеливите. Споко, в тийнейджърската възраст има дисбапанс на хормоните, натрупват се много нови преживявания и мозъкът трудно реагира на цялата тази информация. Има обаче лесни техники за самоконтрол.
Когато се задава буря, тялото те подсеща. Чувстваш напрежение в мускулите, свиваш юмруците, дланите се изпотяват, дишането се учестява, зачервяваш се, гласът ти започва да трепери. Усетиш ли тези признаци, излез от стаята, поразходи се на чист въздух. Ако не можеш, започни да дишаш с корема, не с диафрагмата. Този йогиски метод незабавно успокоява, защото въздейства върху централната и периферната нервна система.
Когнитивно реструктуриране е психологически термин и означава съзнателна промяна в начина на мислене от отрицателен към положителен. Ще приложиш тази техника, като съзнателно промениш стила си на говорене. Вместо да казваш “ужасно“ и
„кофти“ за някой проблем, наричай го „временен“ и „преодолим“. Успокой се и прецени как стъпка по стъпка да го решиш. Не чувствай, мисли конкретно и ще се справиш.
Асертивно поведение означава да демонстрираш едновременно себеуважение и уважение към околните. Преди да избухнеш, преброй до 3 и прецени дали няма да нараниш някого с думите или действията си. Защитавай правата си, но възпитано, не грубо, със стабилни аргументи, не с крясъци.
Опитай да предотвратиш избухването с визуализация. Представи си в най-големи подробности проблема като вече решен – как ще изглеждаш тогава и как ще се чувстваш, пише „Всичко за семейството“. Усетиш ли, че си преизпълнен с негативни емоции, мисли за тях като за тъмна енергия, която излиза от тялото ти всеки път, когато издишаш. Задръж образа, докато прецениш, че си се отървал от негативизма.
Add comment