Уникалният бадемово- шоколадов десерт има близо 170-годишна история
Тя започва доста прозаично – по време на унгарската национална революция от 1848-1849 г. министър на външните работи на Унгария в имперския двор бил дипломатът Пал Антал Естерхази, потомък на богата аристократична фамилия. За рождения ден на сина си той поканил целия дворцов елит и възложил на личния си готвач да приготви десерт, с който да впечатли гостите.
Останалият анонимен за историята майстор-сладкар приготвил торта от нежни и топящи се в устата блатове от яйчен белтък и бадемово брашно, които съединил с няколко вида крем. Отстрани налепил рязани бадеми, а отгоре запечатал с глазура от бял шоколад, която украсил с паяжина от кафяв шоколад.
Днес класическата рецепта е претърпяла модификации и тортата често се приготвя с орехови вместо с бадемови блатове, използват се и други ядки – например фъстъци или кашу, а кремът е само един вид. Неизменна е останала само емблематичната украса във вид на паяжина, която отличава тортата Естерхази.
Приготвянето й в домашни условия не е трудно, достатъчно е да изпълните прецизно рецептата стъпка по стъпка.
Продукти за блатовете:
10 белтъка, 250г захар, 250г ситно смлени орехи, 4 с.л. брашно, 1 ч.л. канела, щипка сол, 3-4 с.л. конфитюр от кайсии. Продукти за крема: 6 жълтъка, 1 л прясно мляко, 1 ч.ч. брашно, 1 ч.ч. захар, 1 ванилия, 100 г краве масло. Продукти за глазурата: 100 г бял шоколад, 100 мл течна сметана, 1 с.л. (10- 12 г) желатин, 50 г черен шоколад.
Приготвяне в 9 стъпки:
1. За блатовете върху 6-7 листа пергамент или хартия за печене очертайте кръгове с диаметър 24-28 см. От този диаметър зависи дебелината на блатовете.
2. Смесете орехите, брашното и канелата. Охладените белтъци разбийте с миксер заедно със солта на твърд сняг, като добавяте лъжица по лъжица захарта. Прибавете към разбитите белтъци ореховата смес лъжица по лъжица, като внимателно разбърквате отгоре надолу. Белтъците може съвсем леко да спаднат.
3. Тестото разпределете върху очертаните кръгове на хартията. За всеки блат слагайте по 3-4 с.л. от белтъчното тесто и го разнасяйте върху очертаната повърхност с нож или шпатула.
4. Всеки блат печете в загрята до 180 градуса фурна около 40 минути, докато добие леко кремав, но не и златист цвят.
5. Веднага след изваждането на блата от фурната отстранете хартията за печене и оставете блатовете да изстиват върху кърпа.
6. За крема разбийте жълтъците със захарта до побеляване на сместа. Прибавете млякото и сложете на котлона на умерен огън. При непрекъснато бъркане прибавете на тънка струя брашното и бъркайте върху огъня, докато кремът се сгъсти. Свалете от огъня и прибавете маслото и ванилията, като продължавате да бъркате, докато сместа се хомогенизира и поизстине.
7. Сглобете тортата – редувайте блатовете със слой крем. Най-равния блат поставете отгоре и го намажете с конфитюра.
8. Пригответе глазурата, като загреете сметаната до около 40 градуса. Към нея прибавете белия шоколад и желатина. Бъркайте, докато желатинът се разтвори напълно. Оставете настрана и разтопете черния шоколад на водна баня. Залейте тортата с леко охладената бяла глазура.
9. С черния шоколад и с помощта на шприц нарисувайте спирала върху тортата. След това с клечка за зъби направете първо от центъра към края на тортата и след това в обратна посока тънки линии, които да оформят подобната на паяжина рисунка.
В България я хапвал Фердинанд, пише „Всичко за семейството“
Още с дебюта си тортата пожънала небивал успех във Виена. Дотогава там не били вкусвали толкова изискан десерт. Понеже никой не се поинтересувал от името на сладкаря, който създал рецептата, цялата слава обрал Естерхази и тортата получила неговото име. Тя бързо станала популярна из цяла Европа, особено в Белгия и Германия.
В София рецептата пристигнала в годините след Освобождението. В началото на 20 в. вече я поднасяли на дворцовите приеми и в много заможни градски домове.
Add comment