Дийпак Чопра е син на кардиолог от Ню Делхи
Дийпак Чопра блестящо завършва медицинския институт в Индия и се премества в САЩ, където става специалист по ендокринология, а след това главен лекар в централна болница. Но успехите не носят удовлетворение на младия човек. Той изпитва нарастващо безпокойство, за което, на пръв поглед, липсват каквито и да било основания. Търси нови пътища в професионалното и духовното развитие. Срещата му със знаменития аюрведически лечител Брихаспати Дев Тригуна се превръща в откровение за младия лекар.
Само като изследва пулса на Чопра, Тригуна казва, че ритъмът му на живот е прекалено стремителен и го заплашва сърдечно заболяване.
Много болести се дължат на вредните ни навици. Зависимостите, на първо място, разлагат духа и психиката, а след това поразяват тялото. Знаят го мнозина, но далеч не всеки е в състояние да се откаже. Дийпак Чопра разработва програма, която помага на много хора не просто да спрат да пушат например, но и да не съжаляват за цигарите. Как успява?
Страдащият от вредни навици човек всъщност е търсач на щастие. Но просто го търси не там, където трябва. Върви към него, губейки години в заобиколни пътища. Истинското щастие е в хармонията на духа, разума и тялото, откритостта към любовта, с която светът е богат. Когато го постигне, на човека вече няма да са му нужни изкуствени и вредни стимулатори като никотин, алкохол или наркотици.
Доктор Чопра има доста оптимистичен и в същото време абсолютно научен възглед не само за зависимостите.
Много хора смятат, че стареенето на организма е обективно, обусловено е генетически и нищо не може да се направи по този въпрос. Но според Чопра хората умират не от старост, а от свързаните с нея заболявания, които могат да бъдат предотвратени с диета, лечебни билки, изчистване на организма, физически упражнения, занимания с йога, правилно дишане. Но преди всичко трябва да променим мисленето си и да осъзнаем възможностите си.
Човекът е свикнал да управлява движенията на ръцете и краката. Той знае, че може да седне или да стане, да тича или да спре. Но не знае; че е по силите му да премести стрелките на биологическия си часовник. Оказва се, че това не е толкова трудно.
Нашите мисли и емоции се отразяват върху химическите процеси, протичащи във всяка клетка. Когато човек е щастлив, организмът му се активизира и е готов да се бори с всякакви болести. Когато се сърди, имунната му система е потисната и той не е защитен от болестите. Обърнете внимание, че жизнерадостните, настроени за дълголетие и хората с цел живеят дълго и се справят доста успешно с проявите на старостта.
Add comment