Раждането на бебето е огромна радост за родителите
Но грижите им се увеличават и те често не забелязват веднага, че по-голямото дете сякаш не се радва на бебето, току-що дошло вкъщи. Доскоро беше толкова щастливо, че ще бъде батко или кака. А сега не слуша, отговаря, в училище или в детската градина създава проблеми. Непрекъснато пита нещо родителите си, дразни бебето, пречи на мама, когато се занимава с него. Даже настоява да го върнат в родилния дом.
Много е просто това, което се случва – по-голямото дете се старае на всяка цена да привлече вниманието на родителите си. Защото се бои, че те ще спрат да го обичат, прехвърляйки чувствата си към бебето. Дори да сте от майките и бащите, които предварително са чели за тази опасност и са обяснявали на детето, че винаги ще го обичат, колкото и братчета и сестричета да има, то се нуждае от доказателства. При това веднага и не е оправдание, че просто не ви стигат силите да се справите с всичко.
Ако в първите дни след идването на бебето вкъщи подцените емоционалните потребности на по-голямото дете, ще нанесете огромна вреда на семейните връзки. То ще се почувства отхвърлено. Внимание трябва да му покажат не бабите и дядовците, а непременно родителите. То се страхува именно за тяхната обич и никакви заместители няма да свършат работа.
Намерете време всеки ден да общувате с детето. Внимателно го накарайте да говори за емоциите си и опровергайте страховете му. Не се притеснявайте често да му казвате, че го обичате, да го целувате и гушкате повече, отколкото преди появата на бебето.
Няма да го разглезите, в момента това е по-необходимо от всичко. Обяснете му, че когато й то е било съвсем малко бебе, и за него така сте се грижили. Покажете му снимки от първите му месеци, припомнете му любимите играчки, разкажете му забавни бебешки случки.
Add comment